ABD Öncesi (Hazırlık), Vize

Vize

las-vegas
Rüyalar ülkesi ABD’de yasamak istemez misiniz? Birçok farklı ülkeden gelmiş müthiş bir mozaik pasta oluşturan bu toplum içerisinde bu kültürel paylaşımın keyfini yaşamak, siz de bu pastanın mozaiğine katkı yapmak istemez misiniz? Saat ücretinizin $40-$50 olduğu bir iste çalışıp, ABD’de 1 kazanıp Türkiye’de 4 harcamak istemez misiniz? Özgürlük heykeli karşısında selfinizi çekip, Golden Gate köprüsü altında soluklanmak, Starbucks’tan aldığınız bir kap kahve ile Universal Studios’da filmlerin bir parçası olup, Las Vegas’ta her aksam ayrı bir partide eğlenmek istemez misiniz?

visa-types-one

Evet, birçok insanın birçok farklı amaç ile, rüyalar ülkesidir ABD. Peki ama nasıl gerçeğe dönüştüreceğiz bu rüyayı? Bunun için en önemli engel ABD’ye gelebilmek için var olması gereken yasal statüdür. ABD’ye her giriş yapmak isteyen bireyin ABD yetkililerince daha önce değerlendirilmiş, onaylanmış ve verilmiş bir vize (statü) ‘si olmalıdır. Örneğin, ticaret yamak isteyen yatırımcılar için verilen yasal statü; E-2, öğrenciler için verilen legal statü (vize); F-1, akademik araştırma amaçlı gelenler için verilen vize; J-1 bu bireylerin varsa aile efratlarına verilen vizeler; F2 veya J2 olacak şekilde her biri ayrı ayrı kategorize edilmiştir. ABD’ye gelmiş ABD vatandaşı olmayan herhangi bir bireyin herhangi bir yasal statüsü olmaksızın ABD’de bulunması mümkün değildir. Bir birey sadece birkaç günlüğüne gezmek için dahi ABD’ye gelecek olsa, gereken statüyü, tabiri diğer ile vizeyi (B2 turist vizesi) alması gerekmektedir.

Sunset view of New York City looking over midtown Manhattan

Amerika Vize sistemi iki temel gruba ayrılır:

  1. Göçmen Vize Türleri (Immigrant Visa)
  2. Göçmen Olmayan Vize Türleri (Non-immigrant)

Bu iki vize türünün temel farkı; biri geçici ziyaretler için alınan vize (non-immigrant), diğeri Amerikaya yerleşmek/göçmek için alınan vizedir (immigrant).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir