ABD Öncesi (Hazırlık), Uçuş Öncesi Son Hazırlıklar

Uçuş Öncesi Son Hazırlıklar

Vizenizi alıp, uçak biletinizi de aldıktan sonra artık son günlerinizi saymaya başlayabilirsiniz. Tabi sayılı gün çabuk geçer realitesini göz önünde bulundurularak var olan zamanınıza göre bazı önemli isleri unutmamanız için bir liste yapmayı uygun gördük sizin için.

health-chekc-upSağlık Taraması: ABD’de sağlık giderleri çok yüksek. Herkesin sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmakta fakat sigortalar da, özellikle ilk fırsatta bütçenize uygun olanını seçmek isteyeceğinizi düşünürsek, her sağlık harcamasını kapsamamakta. Özellikle diş ve göz muayeneleri ve işlemleri hem masraflı hem de sigortaların kapsamı dışında olabiliyor. Dolayısıyla gelmeniz kesinleştikten sonra kendinizi Türk hekimlerine emanet etmenizi ve bazı sağlık taramalarını Türkiye’de yaptırmanızı tavsiye ederiz. Örneğin gözlük kullanıyorsanız, göz kontrolünü yaptırıp gözlüğünüzün yenilenmesi gerekiyorsa yenileyebilirsiniz. Dişlerinizle ilgili her ne kadar ağrınız/sızınız olmasa da dolgularınız, çekimleriniz, kanal tedaviniz vs. varsa veya buna benzer işlemler yaptırmak istiyorsanız Türkiye’de yaptırmanızda fayda görüyoruz. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunlardan bir miktar fazla olacak şekilde yanınızda getirebilirsiniz. Kullandığınız bir ağrı kesiciden üç beş paket alıp valizinize atabilirsiniz.

bavulBavul Hazırlama

Son günlerde artık size yolculuğu iyice hissettirecek adimdir bavullarınızı hazırladığınız zamanlar. Mümkünse bunu son güne bırakmak yerine bir-kaç güne yayın, çünkü her ne kadar listelerinizi daha önceden yapsanız da son anda aklınıza gelen şeyler olabilir. Genellikle havayolu şirketleri yolculuk yapan her bir kişi için iki büyük bavul (23 kg), bir küçük el bagajı (8 kg) ve bir sırt çantasına müsaade etmektedir. Kilo sınırlamasına mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışın çünkü küçük kilo farkları hariç müsamaha göstermiyorlar. Örneğin bavulunuz 25 kg ise sizden bir kısmini boşaltmanızı isteyeceklerdir. Havaalanında, o yoğunluk içinde rastgele bir şeyler çıkarmak istemiyorsanız evinizde klasik de olsa bir tartı ile, kabataslak da olsa kilo ayarlamasını yapın. 23 kg’ın az üstünde (23 kusur gibi) olan farklara göz yumulabiliyor.

Ana (Büyük) Bavul (Genelde 23 kg X 2 ; bazı havayolları 23 kg X 1)

Yolculuk suresinde ihtiyaç duymayacağınız, kaba ve ağır tüm eşyalarınızı bu bavula koyun. Değerli bir eşyanızı bu bavula koymayın çünkü kaybolma ve size ulaşmama ihtimali olası durumlar arasında. Paranızı kesinlikle koymayın. Her ne kadar ABD’de Türk kültürüne özgü yiyecekler birçok yerde bulunsa da, gideceğiniz yerin Türk yoğunluğu az ise bazı yiyeceklerden getirebilirsiniz. Daha çok tohumlu yiyeceklere, et ve süt ürünlerine izin verilmiyor. Fakat onun haricinde yiyecek getirmenizin bir mahsuru yok. Her ne kadar birçok ürün online alışveriş siteleri sayesinde kolaylıkla bulunabilse de bavuldaki yer durumunuza göre, çaydanlık, düdüklü tencere, nevresim (Türkiye’dekiler çok daha kaliteli), havlu, cay bardağı, küçük yemek tabağı (buradaki porsiyonlar genelde çok büyük ve derin de değil, genelde düz), baharat (Türkiye’de kaliteli ve ucuz) getirebilirsiniz. Yiyecek konusunda çok endişeniz olmasın. Şahsen yaşadığım yerde Türk nüfusu oldukça az olsa da bir saat mesafede bulunan Pakistanlılara ait bir markette Çaykur Çay’dan Marmara Birlik zeytine, Pötibör bisküviden Süt Diyarı peynire, Duru Bulgurdan Dimes meyve suyuna kadar birçok Türk markalı ürünü bulmak mümkün.  Şahsen en çok çay bulamam diye endişe ediyordum, onu bulduktan sonra gerisi çok da mühim değildi benim için. Sizin de olmazsa olmazlarınız varsa, birkaç paket atabilirsiniz bavulunuzdaki yer durumuna göre.

eu to us converter

Ayrıca ufak bir ayrıntı fakat ilk günlerde problem yaşamamanız açısından önemli bir ayrıntı olan TR’de kullandığınız fişlerin ABD prizlerine uymadığından haberdar olun. Yani uçaktan indiğinizde hemen biten telefonunuzu şarj edip; ailenize haber vermek istediğinizde telefonunuzun TR’de kullandığınız şarj aletini Amerika prizlerinde kullanamayacaksınız. Bunun için fişin prize takılan kısmına ufak bir dönüştürücü takmanız gerekiyor. Herhangi bir elektrikçiye gittiğinizde durumu anlattığınızda size ihtiyacınız olan aparatı vereceklerdir. ABD’de de bunu bulmanız mümkün fakat ilk günlerinizde biraz yabancılık çekeceğiniz, etrafı tanımanız ve ulaşım imkânlarınız kolay olmayacağı için bu küçük ama önemli aleti de bavulunuza atabilirsiniz.

baggage-claim

Büyük bavulunuz, uçağa yerleştirilmesinde, aktarmalarda çok dikkatle taşınmadığı için, yüksek mesafelerden atılabildiği için, içerisine kırılacak eşyalar koymamaya özen gösterin. Söz buraya gelmişken bu bavulu çok kaliteli almamaya da dikkat edin. Çünkü her ne kadar kaliteli de olsa birkaç yolculuk sonrasında haşatı çıkacağından emin olabilirsiniz. Çok yıllar kullanırım diye ümit etmeyin diye tavsiye ediyoruz.

baggaes

Son olarak bavulunuzu tam olarak hazırladıktan sonra üzerine özel bir işaret koyabilirsiniz. Örneğin herhangi bir renkte küçük bir kurdele bağlayabilir veya ABD’de ilk gideceğiniz adresi küçük bir karta yazabilir ve bavulunuzun üzerine yapıştırabilirsiniz. Bunu yapmak hem bavulunuzu kalabalık bir suru birbirine benzeyen bavul içerisinde kolayca ayırt etmenizi sağlayacak, hem başkalarının yanlışlıkla sizin bavulunuzu almalarının önüne geçecek, hem de bavulunuzun sizinle birlikte ABD’ye gelememesi durumunda, yani eğer aktarmalı bir yolculuk yapıyorsanız aktarmada oluşan aksaklıklarda, gecikme durumlarında bavulunuzu daha sonradan kolayca bulup size ulaştırmalarını sağlayacaktır.

El Bagajı (8 kg):

Bu yanınızda bulunduracağınız küçük bavulunuz. Büyük bavullarınızın aktarmalı uçuşlarda aktarılamayacağını düşünerek, yani size birkaç gün sonra ulaşma ihtimalini düşünerek küçük el bagajınıza bir takım yedek kıyafet koymanızda fayda var. Uçakta okumak istediğiniz kitap vs varsa sırtınızda taşımamak, ağırlığı tekerleklere yüklemek için bu bavulu tercih edebilirsiniz. Onun haricinde kırılma ihtimalinden dolayı büyük valizinize koyamadığınız eşyalarınızı bu küçük el bagajınıza koyabilirsiniz.

Sırt Çantası:

Sırt çantanıza öncelikle yanınızda bulundurmanız gereken belgelerinizi koyabilirsiniz. Bunlar;

 • Pasaport
 • DS-2019 veya I-20 belgeniz (öğrenciyseniz veya misafir akademisyenseniz)

Bu belgeler yanınızda olmazsa olmalardan. Bir gün önceden güzelce dosyanızı hazırlayıp bunları bas köşenize koyun. Her şeyinizi unutun ama bunları unutmayın.

 • Bu belgelerin haricinde; şarj aletleriniz, elektronik cihazlarınız, havaalanında check-in yaptıktan sonra edineceğiniz uçak biletleriniz sırt çantanızda bulunabilir. Bir miktar yiyecek de koyabilirsiniz. Ve yukarıda da bahsettiğim TR prizini ABD prizine uygun hale getiren küçük aparatı da sırt çantanıza almanız uygun olacaktır.

Vector green check mark symbol and icon on checklist with pen for business design concept and web graphic, EPS 10 illustration on white background.

Son Hazırlıklar ve Uçuş

 • Uçuşunuzdan bir gün önce tüm evraklarınızı tekrardan gözden geçirip çantanıza yerleştirin
  • Pasaport
  • I-20 / DS-2019 (F1 ve J1 vize sahipleri, yani öğrenci ve misafir akademisyenler icin)
  • Finansal Destek Belgesi
  • Transkript
  • Evliyseniz evlilik cüzdanı
  • Hocalarınızdan veya birlikte çalıştığınız üslerinizden (müdürünüz vs) alacağınız tavsiye mektubu
  • TR Ehliyetiniz
 • Yanınızda nakit para ($10.000’dan fazla olması yasak) ve kredi kartı (yurtdışı kullanıma açık) bulundurmanızda fayda var. Paranızı tek bir yerde bulundurmayın, mümkünse birkaç farklı parça halinde farklı yerlerde muhafaza edin.
 • Uzun bir uçuşa hazır olun
 • Havaalanında uçağınızdan en az iki saat öncesinde olun
 • Çok uzun bir uçuş olacağı (10-15 saat) için rahat edeceğiniz kıyafetler tercih edin
 • Uçakta kullanmak istiyorsanız elektronik aletlerinizin şarjlarını bir gün önceden fulleyin
 • Uçakta yeterli miktarda yemek servisi olacaktır, fakat benim gibi yemekle aranız fazlaca iyiyse, sırt çantanıza annenizin böreklerinden bir paket alabilirsiniz.
 • Uçakta bilgisayarınızı kullanabilirsiniz, sıkıcı bir yolculuğa hazırlıklı olmak açısından sevdiğiniz birkaç filimi uçuş öncesinde bilgisayarınıza hazırlayabilirsiniz.
 • Son olarak uçakta hostesler tarafından size bir form verilecek. Bu formu doldurup, sırt çantanıza yerleştirin. Pasaport kontrolünden sonra gümrük memurlarına bu formu vereceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir