ABD Öncesi (Hazırlık), Finansal Hazırlık, Uçak Bileti

Uçak Bileti

Vizenizi sağ salim olarak aldıysanız, yapmanız gereken sıradaki ilk işlem okul başlama tarihinize uygun şekilde bilet bakmak olacaktır. Bu cümleden çıkacak ikinci bir anlam da vizenizi almadan biletinizi almayın. Her ne kadar öğrenciler için vize konusunda çok fazla sınırlama olmasa da, vize alıp alamayacağanızı vize randevusundan önce bilmeniz mümkün degil. Dolayısı ile bilet almak için vizenizin onaylanmasını mutlaka bekleyin.

ticket

Burada su ikilemde kalmanız gayet normal. Diyelim ki ağustos ortasında okulunuz başlayacak. Vize randevunuz ağustos başında. Vizenizi aldıktan sonra bilet almak için az vaktiniz kalacak ve daha pahalı bilet almak zorunda kalacaksınız. Bu ikilemde kalmanız ilk gelişinizde gayet normal. Burada zararı minimuma indirmek için okuldan kabul belgenizi mümkün olduğunca erken temin edin, ve okulun size vereceği DS-2019 veya I-20 formu elinize ulaşır ulaşmaz vize başvurusunda bulunun ve randevunuzu alın. Vizeniz onaylandıktan sonra siz üç ay sonra da ABD’ye gelecek olsanız biletinizi alabilirsiniz ve fiyat daha uygun olacaktır.

aktarmali-ucus

Bilet alma konusunda bir diğer önemli husus aktarmalı uçuşlar. Her ne kadar Türk Hava Yolları ABD’nin bazı eyaletlerine direk seferlere yapıyor olsa da (Houston-San Francisco-Los Angeles-New York) aktarmalı uçuşların direk uçuşlara göre çok daha uygun olabileceğine şahit olacaksınız. Bu nedenle aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Fakat aktarmalı uçuşlarda dikkat etmeniz gereken bazı durumları dikkatinize çekmek istiyoruz.

Öncelikle aktarma yapacağınız havaalanında indiğiniz uçak ile bineceğiniz uçak arasında en az iki saat zaman farkı olması önemli. Baz havaalanları çok büyük olabiliyor ve bir terminalden başka bir terminale geçiş dikkate değer derecede vakit alabiliyor. Yine ilk uçuşunuzda az da olsa rötar olması kuvvetle muhtemel. Verdiğiniz iki saatlik sure bu tarz beklenmedik durumların zararını minimize edecektir. Hollanda, İsviçre, Almanya aktarmalı uçuşlarım oldu ve simdi söyleyeceğim duruma şahit olmadım fakat bazı ülkeler her ne kadar aktarma yapacak olsanız da transit vize istemektedir. Biletinizi aktarmalı alacaksanız bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

ucak-bileti

Ayrıca eğer aktarmanız ABD içerisinde bir eyalette ise bu biraz şahsen benim tercih etmediğim bir durum. Çünkü büyük valizlerinizi ABD içerisinde ilk girdiğinizde almanız gerekmektedir. Avrupa aktarmalarında büyük bavullarınızı almanız gerekmiyor direk onlar diğer uçağınıza aktarılıyor fakat ABD içerisinde durum böyle değil. Bu da Atlas Okyanusu üzerinden uzun bir yolculuktan sonra, iki uçak arası geçişte, pasaport vs kontrolü ile birlikte hiç çekilecek bir durum olmuyor. Onun için eğer çok ciddi bir fiyat farkı olmuyorsa ABD içi aktarma tercih etmemenizi tavsiye ederim.

Uçak bileti konusunda önerilerimizi su şekilde listeleyerek özetleyebiliriz;

  • Vize almadan bilet almayın
  • Ne kadar erken bilet alırsanız o kadar avantajlı olur
  • Gidiş-dönüş çok çok avantajlı değilse dönüş biletinizi almayın
  • Transit geçiş noktalarında (aktarmalı uçuşlarda), aktarma yaptığınız ülkenin, her ne kadar havaalanından çıkmayacak olsanız da vize isteyip istemediğine dikkat edin
  • Aktarmalarda en az iki saat aralık olması önemli, biletinizi alırken buna dikkat edin
  • ABD içi aktarmalarda valizlerinizi aktarma noktasında alacağınızı göz önünde bulundurun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir