ABD’de Yaşam, Manşet

Türkiye’ye Posta Göndermek

Iki tane evrak icin $76 kusur dolar mi? Asla, tabi ki veremezdim, ve vermedim de. $76 yerine ne kadar mi odedim. Inanin kiyas goturmeyecek kadar daha azini odedim. Keyifli okumalar.

Artık tum işlemlerin internetten yapılabilir olabilmesine ramak kalmasına karşın zaman zaman ihtiyaç duyuyoruz orijinal evrak transferine. Gecen gün Türkiye’de görev yaptığım kuruma ıslak imzalı evrak göndermem gerekti. Evraklarımı hazırladım ve ismini en çok duyduğum kargo şirketlerinden biri olan FedEx’ín yolunu tuttum. Yaklaşık 3-4 evrağımdan vardı gönderilecek, agirligini siz tahmin edin. Evraklarımı güzelce zarfladım, adresler falan derken sıramın gelmesi ile işlemimi yapmaya başladı FedEx’te görevli arkadaş. Kredi kartımı hazırlamıştım görevli de işlemleri yaptı. Ve merak ettiğimi üzere en heyecanlı yere gelmiştik. Ödeme… İlk defa Türkiye’ye evrak göndereceğim için fiyatlar konusunda hiçbir fikrim yoktu. Pahalı olacağına dair bir ön görüm vardı tabi. Tam kredi kartı ile çekimi gerçekleştiriyordum ki ne göreyim, tam $76.57.

Tamam fiyatın yüksek olacağını tahmin ediyordum fakat bu kadar da değildi doğrusu. Himm kem kum derken affımı isteyerek, evraklarımı geri aldım ve göndermekten vaz geçtim. Hemen yakındaki UPS’ten denemekti amacım. Oraya gittim, ayni adımların ardından farklı bir sok değildi orda da yaşadığım. Vaz geçtim tabi o an için. Sonra Amerika’da benden biraz daha uzun suredir bulunan kuzenimi bir arayıp sorayım dedim ki, karşı taraftan şöyle bir ses geldi: “why don’t you try USPS.” Himm bunu düşünmemiştim, ondan haberim yoktu.

USPS Amerika’nın PTT’siymiş. Hiç vakit kaybetmeden 10 dakika içerisinde en yakın USPS ‘e ulaştım. Mesai saatinin bitmesine 10-15 dakika kala ulaştım ve postamı sağ salim gönderdim. Ne kadara dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet bu yazının yazılmasına sebep olan da fiyattaki bu çok yüksek farklılık oldu. Evet FedEx ‘in $76.57 ; UPS ‘in $73.38 istediği gönderim ucreti USPS’te sadece $3.76 oldu. Evrak diğerlerine göre 2-3 gun daha geç gidecek ama olsun aradaki farkı vermemeye değerdi benim gönderdiğim evraklar için.

Demedi demeyin bizim bu tecrübemizi bir yere not edin. E tabi amerikayasamrehberi.com her an için yanınızda ise Amerika’da yasama dair bir not defteri olarak, kaydetmek için ekstra efor sarfetmenize de gerek yok. Her an için Amerika’ya dair en güncel bilgiler ile biz sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Amerika’ya dair merak ettiğiniz bir sey olduğunda ilk olarak sitemizde arayın, bulamazsanız bize yazın. En geç 24 saat içerisinde merak ettiğiniz konuda en ayrıntılı, doğru ve güncel bilgileri biz sizin için derleyip sayfamızda yayınlayalım. Hem siz istifade edin hem sizin yaşadığınız bu sorunla karşılasan başkaları istifade etmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir