Manşet, Şirket Kurmak

Turist Vizesi ile Amerikada Şirket Nasıl Kurulur?

Dünyanın önde gelen en büyük ekonomilerinden bir olan Amerika şirketlerin ve bireylerin ticaret yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor.

Amerika’da yaklaşık olarak 6 milyon firma da 114 milyon insan çalışmakta.

Birçok sebep ile Amerikada şirket açmak istiyor olabilirsiniz.

  • ilk defa şirket kurmak
  • şube açmak
  • dünya pazarına açılmak ….

Amerikada şirket açmak zor mu?

Tek kelime ile: hayır..

Türkiye’de de Amerika’da da şirket açmış biri olarak kesinlikle Amerikada şirket açmanın daha kolay olduğunu söyleyebilirim. İster vizeniz olsun ister olmasın, Amerikada şirket açabilirsiniz.

Amerika’da Şirket açmak masraflı mı?

Her yerde olduğu gibi Amerikada da şirket açmanın belirli maliyetleri var ve Eyaletten eyalete farklılık göstermektedir. Ama bu masraflar diğer ülkelerden fazla değildir.

Şirket kuracaklar için Amerika resmi bir internet sayfası açmış ve hemen hemen küçük şirketler için tüm bilgiye buradan ulaşmak mümkün: United States Small Business Administration (SBA). İngilizce bilmeyenleri de düşünerek sayfanın en uzerine google translate eklemişler. Yabancı yatırımcıyı çekmek için gerçekten büyük kolaylıklar sağlıyorlar.

Şirket kurmak için Muhasebeci Nasıl bulabilirim?

Evet, Bu beklediğimiz bir soruydu 🙂 biz kendi işimizi başkalarına yaptırmayı biraz seviyoruz. Amerikada self servis oldukça yaygın olduğu gibi “Do it yourself” (kendi kendine yap) kavramı da oldukça yaygın olmalı ki bir kısaltma bulmuşlar bu kavram için: “DIY”.. Benzinliklerde pompacı olmadığını gördüğünüzde ülkemizde hizmet almaya ne kadar bağımlı olduğumuzu bir kez daha farkedeceksiniz.

Neyse sosyal mesaj vermeyi bırakıp konuya dönecek olursak, evet tabii ki burada da işlerinizi takip edebilecek profesyonel mali müşavirler var. Hemen hemen her eyalette  Türk muhasebeci de bulabilirsiniz. Burada mali işlemler çok önemli, çünkü burası ülkemizdeki kadar mali aflarla meşhur değil. Bilakis mali işlemlerdeki acımasızlıkları ile baya meşhurlar. Bu sebeple profesyonel desteği biz de öneriyoruz. Muhasebeciler full hizmet karşılığı aylık sabit 200-300 dolar civarı ücret alıyorlar şirket defter takibi ve diğer işlemler için. Ancak yeni kurulan Small Business (Küçük Şirketler) için belirli işlem dönemlerinde yapılacak işleme, doldurulacak forma ve saate göre de işlem yapmaktalar. Çok yoğun bir işlem döngünüz ve ekibiniz yoksa bu seçeneği de düşünebilirsiniz.

Amerikada Mutlaka bir Muhasebeci ile çalışmak zorunda mıyım?

Hayır değilsiniz, ancak en azından online sistemlerden birini kullanmanızı öneririz.

Online Sistemden kastımız uzaktan destek sağlayan online ofisler. Amerika çapında internet üzerinden hizmet veriyorlar. şirket kurulumu ile ilgili şirket bilgilerini sisteme giriyorsunuz, gerekli formları ücret mukabili sizin adınıza doldurup, gerekli dökümanları, dosyaları, kaşe/mühür, sizin için hazırlayıp adresinize yolluyorlar.. Bütün bunlar için 300-500 dolar civarı bir seferlik bir ücret alıyorlar. Bu firmaların bağımsız, kar amacı güden firmalar olduğunu ayrıca belirtelim.

Çok yaygın olarak kullanılan iki örnek verelim:

 

1-Smallbiz.com

Görsel olarak oldukça ikel durmakla birlikte oldukça anlaşılır ve kullanışlı

Amerikada şirket kurulumu legalzoom.com

2-Legalzoom.com

Amerikada şirket kurmak

 

Sirket kurulumu (LLC  ve Corparate) ile ilgili diğer yazılarımız için ilgili başlıkları tıklayınız.

Amerikada Şirket Kurmak için En Doğru Eyalet Neresi?

Adım Adım Şirket Kurulumu – Resimli Anlatım

EIN Nedir Nasıl Alırım? Resimli Anlatım

SSNNedir Nasıl Alırım?

 ITIN Nedir Nasıl Alırım? Resimli Anlatım

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir