ABD’de Eğitim, Sınavlar, TOEFL

TOEFL Çalışma Kitabi 3: The Official Guide to the TOEFL IBT

Bu kitap; en son, sınava girmeden önce bakılması gereken bir kitap. Developing Skills ve Mastering Skills kitapları ile güzel bir alt yapı yaptıktan, sınavın formatını yapısını anladıktan ve kelime bilgi-görgümüzü artırdıktan sonra bu kitapta bol bol pratik yapma imkanı bulacağız.

Şimdi kitabın bölümlerine göz atalım ve ne çalışacağınızı, neye nasıl yaklaşmanız gerektiğine birlikte bakalım, değerlendirelim.

Birinci bölümde TOEFL IBT hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Bu kısmı hızlıca göz atarak gecebilirsiniz.

2016-10-25_13-54-00

 

2016-10-25_13-55-09

İkinci bölümde Reading Section bulunmakta. Buradaki genel bilgileri hızlıca geçtikten sonra 6 tane Practice Seti bulacaksınız. Her bir set 3 farklı Reading parçasını içermekte, tıpkı sınavda karşınıza çıktığı / çıkacağı gibi. Bunları tek tek, kendinize zaman vererek yapabilirsiniz. Her bir Reading parçası ve soruları için kendinize 20 dakika verin. Bu parçalar bize sınav pratiği kazandıracağı gibi, aslında sınavda gelecek parçalara/kelimelere de alıştırmış olacak. Dolayısı ile deneme amaçlı bir parçaya 20 dakika vererek çözdükten sonra, parçanın ameliyatını yapacağız. Hem parçada gecen konuyu güzel anlamaya çalışacağız, hem de kelimeleri özümsemeye. Bu kitap hususen ETS’nin kitabi olduğu için konular ve kelimeler de gerçek sınav ile birebir örtüşmekte. Sınavda gerek Reading kısmında gerek diğer bölümlerde gecen reading parçalarında karşınıza çıkma ihtimali çok yüksek. Ayrıca ayni konu karşınıza bir listening parçası olarak da çıkabilmekte. Yani bu kitaptaki konuları “oku-yap-geç” ten öte farklı akademik alanlardaki başlangıç düzeyde de olsa bilgi ver görgümüzü artırmak için kullanacağız.

 

 

Üçüncü bölümde Listening section’i bulunmakta. Reading bölümünde de olduğu gibi önce genel bilgiler ve soru tipleri tanıtılacak. Siz zaten soru tiplerine karşı aşina olduğunuz için ilk iki kitaptan; bu bolumu hızlı geçebilirsiniz. Ama es geçmeyin lütfen. Çünkü bu kitap official yani resmi bir kitap. Buradaki her bilgi TOEFL için kanun hükmünde. Onun için bu kitaptaki her bir bilgiyi kale alin ve hafızanıza yerleştirin. Practice testler konusunda Reading bolumu için söylediğim durum ayni şekilde burada da geçerli. Bu bölüm size pratik kazandıracağı gibi, sınavda karşılaşacağınız muhtemel konular ve kelimeler konusunda çok güzel bir alt yapı oluşturacak. Yani konuları bir kere dinleyip sorularını yaptıktan sonra, ekstra birkaç defa ayrıntılı olarak dinleyerek konu hakkındaki bilginizi artırıp, o alana özgü temel düzeyde kelimeleri öğrenmiş olacaksınız.

 

Dorduncu Bölümde Speaking‘ section’ini bulacaksınız.

2016-10-25_13-56-34

Beşinci bölümde Writing section’i yine ayni formatla karsimiza çıkacak.

2016-10-25_13-57-08

Vee son olarak 3 Full Practice Testi yaparak kitaplara noktayı koymuş olacağız. Bu testleri yaparak sınava tam olarak hazır hale geleceksiniz. Buraya kadar olanları tam anlamı ile bitirdiğinizde, parcaları-kelimeleri dikkate alarak okuduğunuzda, ogrendiginizde, sınavdan 80 uzerine çıkmak gercekten çok kolay olacak sizin icin, hatta 100 puan uzerinde almak hiç de hayal olmadigini göreceksiniz. Uc kitaplık calışma ile 50-60 düzeyinden 80-90 düzeyine çok çok rahatlıkla cikilabilir, size deneyimlenmiş olarak garanti verebilirim.

2016-10-25_13-57-56

Kısaca toparlamamız gerekirse, çalışma planımızın son halkası bu kitabi bitirmek olacak.

Bu kitabi bitirmeden sınava girmememiz gerekir, çünkü;

  • Kitap sınavı hazırlayan kurum tarafından örnek olması acısından hazırlanıyor. ABD’de eğitimde çok yaygın bir davranış biçimidir hocaların sınavdan önce bir çalışma kâğıdı vermesi ve sınavda benzer sorular sorması. Ayni mantığı TOEFL için de görüyoruz. ETS’nin örnek practice testlerinin yer aldığı bu kitap konularıyla, kullanılan kelimeleriyle sınav formatına çok çok yakın olacak. Sizi her yönden sınava hazırlamış olacak.
  • Daha önce farklı sayfalarda anlattığım gibi bu tamamen bir kalıp sınavıdır. Bu kalıba ne kadar hâkim olursanız basariniz o kadar artar. Bol practice çözmek bunun en iyi yoludur ve bu kitapta bir ton practice test bulunmakta.
  • Eğer zamanınız fazla yok ise sınav öncesi, bitirebileceğiniz kitap sayısına göre stratejimiz değişebilir. Developing Skills + Bu kitap veya Mastering Skills + Bu kitap veya Sadece bu kitap gibi farklı kombinasyonlar düşünebiliriz sınav öncesi zaman durumuna göre. Lakin bu kitabin her turlu kombinasyonun içerisinde bulunduğuna lütfen dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir