ABD’de İlk Bir Ay, ABD’de Yasal İşlemler, Manşet, Social Security Number

Social Security Number Nasıl Alınır?

Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) TR’deki TC kimlik numarasına benzeyen önemli bir numara. Eğer mümkün ise ABD’ye ilk gelindiğinde öncelik verilmesi gerekenlerden. Başvurduktan sonra belli bir sure sonra adresinize gönderiliyor. Öncelikle bu numarayı almaya uygun olup olmadığınızı belirlemeniz gerekmekte. Evet tahmin edeceğiniz gibi her ne kadar, kredi history’nizin oluşmasından Banka’da hesap açmaya, ev kiralamanızdan indirimli sağlık sigortası yapmaya kadar birçok noktada çok etkili olsa da bazı vize türlerine bu sosyal güvenlik numarası verilmiyor. Örneğin normal şartlarda J1 ve F1 vize türüne sahip öğrenciler / misafir araştırmacılar bu numarayı alamamakta. Lakin istisnalar soz konusu. Size iki tur istisnadan bahsedeceğim.

Birincisi doğal istisna. Ne kastediyorum doğal istisna diyerek, sunu kastediyorum ki eğer kampüste çalışma durumunuz söz konusu olduysa, ki biliyorsunuz J1 ve F1 vize türlerinin kampus disi çalışma hakki bulunmamakta fakat kampüste haftalık 20 saate kadar çalışabilmekteler. Eğer bir is offer’i aldıysanız, başvurduğunuz bir is için çalışmaya uygun görüldüyseniz; bu durum Sosyal Güvenlik Numarası alabilmeniz için istisnai bir durum. Yapmanız gereken aldığınız offer belgesi ile birlikte (International Ofisten de bir yazı almanız gerekebilir, oraya da durumu ifade edin) aşağıda sayacağım belgeleri de alarak size en yakın Sosyal Güvenlik Ofisi’ne gitmek. Bir diğer duymuş olduğum istisnai durum da su şekilde. Arkadaş ailesi için Medi-Care’e başvuracağını söyleyerek International Ofis’ten Socail Security Gerektiğine dair bir belge almış. O belge ile Social Security Ofis’e gitmiş ve SSN’sini almış.

Ikinci istisnai durum biraz yabani bir istisna. Maalesef ABD’de her ne kadar müthiş bir nizam ve intizam olsa da, bu intizamın içerisinde bosluklar cok fazla. Bu tarz denemelerde bu bosluklari bulabilir ve isinizi halledebilirsiniz. Bu manada J1 vizesine sahip olduğu halde Sosyal Guvenlik Ofisi’ne gidip herhangi bir yanıltma olmaksızın var olan durumu ile SSN alınma durumunun canlı şahidiyim. Alamayan örneklerin sayısı çok daha fazla ama alan örnekler de var. Onun için bu yazıda size kesinlikle almanız mümkün değil diye yanıltmak istemiyorum, ama almanızın zor olduğunu söylemek de zorundayım.

Evet SSN için alınıp alınamama durumundan bahsettikten sonra J2 ve F2, ve diğer çalışma hakki olan vize türüne sahip bireyler için durum nasıl isliyor biraz ondan bahsetmek istiyorum. Bu numaraya başvurunuzu yapmadan önce ilk olarak calisma iznine başvurmanız ve çalışma izninizi, çalışma izninizi ifade eden kartinizi edinmeniz gerekiyor. Bu işlem yaklaşık iki ay bazen üç aya kadar sürüyor. Bu konuda neler yapmanız gerektiğini ayrı bir yazı ile anlatacağım. Çalışma hakkiniz elinize geçtikten sonra SSN başvurusu icin gereken formu doldurmanız ve aşağıdaki belgeler ile size en yakın Social Security Office’e gitmeniz gerekiyor. Size en yakin ofisi Google’da Social Security Office yazarak bulmanız mümkün.

İstenen Belgeler;

  • DS-2019 / I-20 veya muadili olan vizenize bağlı belgeniz.
  • İçerisinde geçerli vizenizin de bulunduğu Pasaportunuz.
  • Güncel I-94 Formunuz
  • Çalıma İzin Kartınız
  • Social Security Number başvuru formunuz

Tüm bu belgeler ile ofise gittiğinizde yaklaşık 10-15 dakika içerisinde görevli işleminizi tamamlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir