Green Card, Vize

Özel Bir Vize Türü: GREEN CARD

green-card

En kaliteli, efektif ve en işlevsel vize çeşitlerinden biri olan Green Kart birçoğumuzun belki yanlış şekilde bildiği üzere ABD vatandaşlığı olmasa da, fevkalade haklara sahip bir vize turudur. Green Card sahipleri; (a) ABD’ye sinirsiz giriş – çıkış hakkına sahip olmakta (b) Birçok vize türünde ABD’de çalışma hakki sinirli veya yasak olmasına karşın Green Kart sahiplerinin her turlu iste çalışma izni bulunmakta (c) Bir çok vizede zaman kısıtlaması olmasına rağmen (1 yıl, 3 yıl, 5 yıl, öğrencilik boyunca gibi), Green Kart sahipleri için herhangi bir sınırlama bulunmamakta (permanant residency-sürekli oturum hakki) ve (d) Bu yasal statüde olan bireyler birçok ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip bulunmaktadır. Evet bir çırpıda aklıma gelenlerden derlediğim bu avantajları olan Green Kart vize türlerinden biridir, fakat vize türlerinin birçok açıdan en efektifidir denilebilir.

Bu çok fonksiyonlu, bol haklara sahip vize turu çeşitli şekillerde ABD hükûmeti tarafından verilmektedir. Bu bölümde size kura yolu ile verilen Green Karttan bahsedeceğiz.

social-security-number

1990 yılında çıkan bir kanun kapsamında ABD hükûmeti 1995 yılından itibaren her yıl dünya çapında ortalama 55.000 civarında bireye tamamen kura ile yapılan bir değerlendirme ile Green Kart vermektedir. ABD tarafından dağıtılan bu vizede amaç ABD içerisindeki mozaik yapısal dengenin bozulmasını engellemek ve dünyanın çeşitli yerlerinden ABD’ye gelmek isteyen insanlara bir fırsat sunmaktır. Bu kapsamda ABD’ye hâlihazırda farklı vize türleri ile çok geliş olan ülkelere bu fırsat sunulmamıştır. (Cin, Hindistan, Meksika gibi). Yani kuraya Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bazı ülkelerden baş vuru yapan bireyler katılmaktadır.

Bu yıl 2018 yılında ABD’ye alınması planlanan bireylerin çekilişi yapılmıştır. Başvurular 4 Ekim ile 7 Kasım 2016 tarihleri arasında alinmiş, sonuçlar 2 Mayıs 2017 itibari ile duyurulmaya başlanacaktır. Kazanan bireylerin işlemleri 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile başlayacaktır. Bu vize için başvuru yapabilmenin iki önemli şartı; (1) yukarda bahsedildiği gibi başvuru yapma hakki olan ülkelerden birinin vatandaşı olmak (TC vatandaşlığı gibi) ve (2) lise veya dengi bir okul mezunu olmaktır. Yani lise mezunu olmayıp da başvuru yapanların başvurusu değerlendirilmeyecektir.

Önümüzdeki yıl için de yine 2019 Green Card başvuruları 2017 Ekim ayı içerisinde yapılacaktır. Eğer evli iseniz ve hem kendi adınıza hem de esiniz adına başvuru yapmanız yararınıza olacaktır. Çünkü hem esiniz hem kendiniz kuraya ayrı ayrı girecek ve sansınızı iki katına çıkarmış olacaksınız. Eslerden birine Green Kart çıktığında eslerden diğeri de otomatik olarak Green Kart almaya hak kazanacaktır.

Başvuru için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Yapmanız gereken başvuru tarihleri içerisinde ilgili sitedeki formu (DS-5501) doldurmak, ve tarif edilen şartlara uygun olarak sizin ve diğer aile bireylerinin resimlerini yüklemektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir