ABD Öncesi (Hazırlık), Okul Basvuru-Kabul, Vize Başvuru Adımları, Vize Randevu

Okul Başvuru-Kabul

ABD serüveniniz başlamadan önce ilk olarak ABD’ye bir geliş sebebiniz bulunması gerekiyor ve tabi bu sebebe bağlı uygun olan vize türüne başvuru yapmanız. Birkaç haftalığına gezmek için geliyorsanız Turist vizesine; dil ya da üniversite öğreniminiz için geliyorsanız öğrenci vizesine, yatırım, ticaret yapmak için geliyorsanız yatırımcı vizesine sahip olmalısınız. Vize türleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri vize türleri kısmından edinebilirsiniz. Burada ABD’ye genelde öğrenci olarak gelindiği için bu konuyu ele aldık. Ayrıca okullara başvuru, kabul ve işlemler her eğitim düzeyi için eğitim kategorisinde uzun uzun ele alindi, burada sadece ABD öncesi hazırlık başlığı altında bir bütünlük oluşturması açısından bunu bir örnek olarak değerlendirebilirsiniz.

admissions-1-980x502

Eğer öğrenci olarak gelecekseniz, ilk adim olarak her şeyden önce bir okula başvurmuş ve okuldan kabul almış olmamız gerekmektedir. Vize başvurusunu yapmadan önce, elimizde okulun bize vermiş olduğu, öğrenci olduğumuzu gösteren belgenin (I-20 veya DS-2019) bulunması gerekiyor. Bu belgeyi elimize aldığımızda ikinci adim olan vize başvurusuna geçebilir, surecimizi başlatabiliriz.

admissionsheader-792x270

  • Öncelikle ABD’de yasamak istediğiniz şehri, bölgeyi veya okumak istediğiniz okulu/okulları belirleyeceksiniz.
  • İstediğiniz okula başvurunuzu yapacaksınız ve istenen belgeleri göndereceksiniz. Dil, yüksek lisans, doktora derecelerinde başvuruların niteliği değişse de hepsi için genel geçer kurallar;
    • Başvuru formunu doldurun,
    • Okula başvuru ücretini ödeyin,
    • İstenen belgeleri tamamlayın ve sonucunuzu bekleyin.
  • Sonuç belirlendiğinde size e-mail veya posta yolu ile dönüş yapacaklar ve vize randevusunda ve ABD’de her zaman, tüm seyahatlerinizde yanınızda olması gereken DS-2019 (J1 Vize çeşidi için) veya I-20 (F1 Vize çeşidi için) belgeniz size gönderilecek.
  • Bu belgedeki bilgileri de kullanarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir