ABD’de Yaşam, Ev Kiralama, Konaklama

Nasıl Ev Kiralayabilirim?

Kiralayacağınız evi bulmanın en etkili yolu online sitelerdir. Bu konuda en çok kullanılan siteler craigslist ve zillow’dur.

resim-1

Craigslist hem ev sahiplerince hem ev arayanlarca yaygınca kullanılan, çok fazla ayrıntısı olmayan basit ama kullanışlı bir site. Zillow’un da yaygınlığı fena değil ve ekstra sunmuş olduğu arama seçenekleri ile güzel bir alt yapısı var. Örneğin ev çevresindeki okulları ve puanlarını görebiliyor ve ona göre arama yapabiliyorsunuz.

rent-a-house-2

Adim adim yapılacaklar;

  • Craigslist veya Zillow’da yasamak istediğiniz bölgedeki ilana konulmuş evleri tarayın ve imkânlarınıza göre, isteklerinize göre bir liste oluşturun.
  • Bu oluşturduğunuz listedeki evlerin sahiplerine mesaj atin ve evi tutmak istediğinizi söyleyin.
  • Muhtemelen size bir görüşme günü verecektir. Bu bazen belli bir vakitte, o ev ile ilgilenen herkese verilen bir tarih olabilir, “open house” diyorlar buna. Bazen direk size özel olarak da randevu verilebilir. Randevunuzu listenize kaydedin.
  • Randevu tarihinde eve gidip, evi gezin ve isteğinize uygun olup olmadığına karar verin.
  • Eğer beğenirseniz, ev sahibi veya emlakçı size bir başvuru formu verecektir. Başvuru formunuz doldurun, istenen başvuru ücreti ile birlikte muhatabınıza verin.
  • Başvuru esnasında, eğer okulda öğrenci olacaksanız, okulla ilgili bir belge (kayıt veya kabul belgesi vs), finansal durumunuzu gösteren bir belge, kimliğinizin fotokopisi (pasaport olabilir) yanınızda bulundurmanızda fayda var, çünkü ayni esnada bu belgeleri de direk verirsiniz ve başvurunuz isleme alinmiş olur.
  • Başvuru değerlendirme işlemi genelde 1 hafta civarında sürebilmektedir.
  • Bu bekleme surecinde siz mutlaka başka evlere de bakin ve beğendiklerinizde başvurularınızı yapın. Sonra kabul edenler arasında bir secim yaparsınız.
  • Eğer ABD’de bir kredi history’niz yoksa finansal durumunuzu gösteren iyi bir belgeniz olması önemli. Co-signer denen kefiliniz bulunması da bu manada çözüme yönelik önemli bir hamle olabilmekte. Eğer öğrenci iseniz, ABD’de yasayan, kredi history’si iyi bir tanıdığınız varsa kolayca ev tutmanızda size kefil olmasının yararı çok olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir