Kampus Konaklama (On-Campus), Konaklama, Uncategorized

Kampuste (On Campus) Konaklama

Eğer ABD’ye öğrenci olarak geliyorsanız kampus ici konaklama imkanınız bulunmaktadır. Genelde üniversitelerin yurt imkanları çok geniş ve çok fazla öğrencinin bu imkandan istifade edebileceği sekilde tasarlanmaktadır. Özellikle ilk yıllarında öğrenciler büyük cogunlukla kampüsteki konaklama olanagini kullanmaktadır.

on-campus-housing

Kampus içi konaklamada başvuracağınız yurtlarda farklı seçenekler bulunmaktadır. Birkaç kişilik odalar da olabilirken, tek kişilik odalar da bulunmaktadır. Ayrıca, aile öğrenciler için aile öğrenci evleri (family student housing) imkanı da üniversiteler tarafından sunulmaktadır. Eğer bu imkan size cazip geliyorsa okulunuz ile ABD’ye gelmeden önce iletişime geçip yurt kaydınızı yaptırmanızda fayda var. Bunun için belli bir miktar depozit yatırmanız ve başvuru formunuzu doldurmanız gerekmektedir. Üniversite sitesinde arama yaparken sadece bizim bildigimiz Türkce’de yurt anlamına gelen “dorm” diye degil “housing” diye aramanızda da fayda var.
housing-suites-on-grant-32708pf47

Kampüste konaklamanın avantajları

  • Farklı kültürlerden arkadaşlarınız olacaktır. Bu sizin hem kişisel gelişiminizi olumlu yönde etkileyecek, hem dil gelişiminize katkıda bulunacaktır.
  • Kampus imkânlarından faydalanmanız daha kolay olacaktır. ABD’de kampüslerin içerisinde genellikle çok geniş kütüphane imkânı, spor salonu, gezmek ve stres atmanız için dizayn edilmiş yeşil alanlar, açık –kapalı yüzme havuzları, arkadaslarinizla vakit geçirebileceğiniz cafe’ler bulunmaktadır. Kampus içerisinde yaşadığınızda bu imkanlara istediğiniz vakitte, genişçe erişebilme fırsatına sahip olacaksınız.
  • Ayrıca dersiniz olmadığı günlerde, seminerler/konferanslar, öğrenci aktiviteleri okulda olduğunda kampüse gelip gitme, yol-trafik derdiniz olmayacaktır.
  • Yemek yapma zorunluluğunuz olmayacaktır, kampüslerde bir veya birden fazla yemekhane (dining hall) bulunmaktadır.
  • Bulunduğunuz yerde toplu taşıma yaygın degilse bile arabaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Kampüste konaklamanın dezavantajları

  • Sürekli ayni ortamda bulunmak hoş olmayabilir.
  • İki üç kişi ayni odada kalıyor olmak, kişisel farklılıkların getireceği zorluklar ile çekilmez olabilir
  • Kendi yemeğinizi pişirmiyor olmanız avantaj olduğu gibi dezavantaj da görülebilir.
  • Eğer arabanız varsa genelde kampus içinde park sorunu olmaktadır. Ya da ekstra bir park masrafınız olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir