ABD’de Yaşam, Düşük Gelirliler İçin Sağlık Sigortası, Sağlık, Sağlık Sigortası, Uncategorized

İndirimli Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Miyim?

Geliriniz ücretsiz sağlık sigortasına başvurmaya uygun değilse, indirimli sağlık sigortasını neden denemiyorsunuz? Amerikan hükûmetinin sunmuş olduğu destek kapsamında eğer geliriniz belli limitin altında ise farklı oranlarda destek almanız mümkün.

Indirimli saglik sigortasi kapsaminda devlet tarafindan sunulan destek nasıl isliyor? Her eyaletin yaletinin anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri bulunmakta. Siz öncelikle kendi bulundugunuz eyaletin sistemine başvuracak ve yıllık gelirinizi belgeleyeceksiniz. Başvurunuzu online olarak da şahsen de yapabilirsiniz. Evraklarınız ve durumunuz incelendikten sonra eger aşağıda saydığım kriterlerden birine uygun iseniz uygun olduğunuz planı almaya hak kazaacaksiniz. Sonra siz istediğiniz, size uygun olan bir sigorta şirketini seçeceksiniz. Sağlık ile ilgili ödemeleriniz uygun olduğunuz kriter kapsamındaki program üzerinden yapacaksiniz.

 

Kimler Bu Programlardan Yararlanabilir

 • Amerikan Vatandaslari’yla birlikte;
 • Green Kart sahipleri
 • Mülteci statüsünde olanlar
 • Çalışma vizesine sahip olanlar
 • Öğrenci vizesine sahip olanlar

eyaletlerin sunmus olduklari bu indirimli sigorta imkanindan yararlanabilir.

Gelir Kriteri

Evet daha önceki yazılarımızda ücretsiz sağlık sigortası ile ilgili “eligible” (uygun) olma kriterlerini incelemiştik, bu yazıda da indirimli sağlık sigortasını Kaliforniya eyaletindeki uygulaması ile inceleyeceğim. Bu yardımlar Federal hükûmette geldiği için eğer bulunduğunuz eyalet farklı ise kriterler üç aşağı beş yukarı benzer olacaktır. Aşağıdaki tablo üzerinden hangi oranda indirime uygun olduğumuza bakalım.

Tabloda gördüğünüz üçüncü, dördüncü ve besinci sütunlar indirim kriterini ifade etmektedir. Inceleme methodumuz ucretsiz sigorta kriterleri incelememizle ayni olacak.

Örneğin;

 • İki kişilik bir aile iseniz, birinci sütundaki 2 sayısı ile 3. sütunun kesişimini bulalım. Bu satir ile 3. sütunun kesişiminde $24,030 var. Yani eğer iki kişilik aile olarak yıllık toplam geliriniz bu rakamın altında ise “Silver Enhanced 94 Plan” için uygunsunuz demektir. Geliriniz eğer 4. sütundaki rakam olan $32,040 rakamının altında ise “Silver Enhanced 87 Plan” için, geliriniz eğer 5. sütundaki $40,050’in altında ise “Silver Enhanced 74 Plan” için eligible ‘siniz demektir.
 • Eğer 4 kişilik bir aile iseniz yıllık geliriniz
  • $36,450’nin altında ise “Silver Enhanced 94 Plan”
  • $36,450’nin üstünde $48,600’un altında ise “Silver Enhanced 87 Plan”
  • $48,600’un üstünde $60,750’nin altında ise “Silver Enhanced 74 Plan” için uygunsunuz demektir.

Diğer bir yazımızda da bu planlar ne anlama gelmekte, neye ne kadar ödememiz gerekecek gibi konuları birlikte ele alacağız. Bizi izlemeye devam edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir