Göçmen Olmayan Vize Türleri, Vize, Vize Türleri

Göçmen Olmayan (Non-Immigrant) Vize Türleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi ABD’ye her giriş yapmak isteyen bireyin elinde vizesi olması gerekmektedir. Vize almak için başvuru yapmanın ilk aşaması sizin için en uygun olan vize turunu belirlemektir. Bu bölümde en popüler, çok sayıda insanın ABD’ye geliş amaçları ile ilgili farklı vize türleri hakkında kısaca özet bilgiler verilmiştir. Ayrıntılı bilgi edinmek, tüm vize türlerini görmek için ABD konsolosluğunun web sitesi ziyaret edilebilir.

Sunset view of New York City looking over midtown Manhattan

(B) Ziyaretçi (İş, turizm, tıbbi tedavi)

Turist vizesi diye de bilinen vize türüdür. ABD’ye gezmek veya tatil yapmak için, mesleki toplantı veya konferans katilimi için ve/veya ziyaret için başvuru yapılacak vize kategorisidir.

(F) Öğrenci Vizesi

Akademik veya dil öğrencileri için gerekli olan vize türüdür. ABD’de herhangi bir okuldan kabul aldıktan sonra okulunuz sizin adinizi SEVIS Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine kaydedecektir. Kabul aldığınız okul sizin SEVIS bilginizi de içerecek şekilde bir form hazırlayıp (I-20) size gönderecektir. Bu formun hazırlanması sırasında sizinle birlikte seyahat edecek aile bireylerinin de isimlerini/bilgilerini okula iletmeli ve okulun sizinle birlikte seyahat edecek aile bireyleri için de I-20 formu hazırlamasını sağlamalısınız. Akademik eğitim alacak F1 vizesine başvuracak öğrencilerin aileleri F2 vize statüsüne başvuracaktır. Seviş formunu aldıktan sonra randevu almadan önce SEVIS I-901 olarak bilinen harcın yatırılması ve ödeme yapıldığına dair belgenin edinilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında yanınızda bulunması gereken belgelerden biridir. Önemle dikkat edilmesi gereken başka bir konu da SEVIS ücretinin sadece F1 statüsündeki vizeye başvuran akademik veya dil öğrencisi tarafından ödeneceğidir. Aile bireyleri için SEVIS ücreti ödenmeyecektir.

(J) Değişim Programı

Bu vize turu de çeşitli statüdeki öğrenciler, akademik araştırma yapmak üzere gelen misafir öğretim üyeleri gibi aslında öğrencilikten ziyade belirli bir sure değişim amacı güden, belli bir sure ABD’de bir çalışma yapmak (Visitor Scholar) üzere verilen bir vize turudur. Bazı durumlarda F1 ile J1 vize turunun kategorik olarak farkı bulunmamaktadır. Fakat sahip olduğu/olmadığı haklar açısından farklılık söz konusudur. Örneğin J1 vize türüne sahip bir bireyin kampus dışında çalışması yasak iken F1 da bu şekilde bir yasak söz konusu değildir.

Vize başvuru işlemleri öncesi ve sonrası ile F türü vizeye çok benzemektedir. F türü vizede de olduğu gibi, ABD’de herhangi bir okuldan kabul aldıktan sonra okulunuz sizin adınızı SEVIS Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine kaydedecek ve hazırladığı formu (DS-2019) size gönderecektir. Bu formun hazırlanması sırasında sizinle birlikte seyahat edecek aile bireylerinin de isimlerini/bilgilerini okula iletmeli ve okulun sizinle birlikte seyahat edecek aile bireyleri için de DS-2019 formu hazırlamasını sağlamalısınız. Değişim programı kapsamında vize almak isteyen J1 statüsündeki öğrencilerin aileleri J2 vize statüsüne başvuracaktır. Sevis formunu aldıktan sonra randevu almadan önce SEVIS I-901 olarak bilinen harcın yatırılması ve ödeme yapıldığına dair belgenin edinilmesi gerekmektedir. F türü vizede olduğu gibi sadece J1 vizesine başvuran birey SEVIS ücretini ödeyecek, J2’ya başvurmuş olan aile bireyleri için SEVIS ücreti ödenmeyecektir.

(E1/E2) Tüccar / Yatırımcı Vizesi

E1 vize türüne talip olan ticaretçiler yaptıkları işin sadece ABD vatandaşlarının hesabına ticaret işi ile uğraşmak olduğunu deklere etmeli ve bu kapsamda bir yatırım yapmak üzere kabul edilmesini sağlar.

E2 ise başvuru yapan bireyin ABD’deki bir ise yüksek miktarda yatırım yapmak talebi üzerine verilen bir vize türüdür.

(H1-B) Özel Mesleğe Sahip Kişiler

Herhangi bir alanda yüksek öğrenimini tamamlamış, alanında uzmanlaşan ve bu uzmanlığından ABD’nin yararlanacağı düşünülen bireylere verilen çalışma vizesi turudur. Örneğin, Fen ve Matematik Bilimleri alanında yeterince öğretmeni olmayan ABD bu ihtiyacını yurt dışından farklı ülkelerden öğretmenlere H1-B vizesi türünü sağlayarak karşılamaktadır. Bu şekilde birçok farklı alanlardan örnekler bulunmaktadır.

Diğer vize kategorileri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için ABD konsolosluğun ilgili sitesi incelenebilir. Dilerseniz her turlu sorunuzu bize de iletebilirsiniz. Unutmayın ki başvuru süresi hem zaman alan hem maddi götürüsü olan yorucu bir süreçtir. Bu süreçte yanlış bir vize kategorisine baş vuru yapmış olmanız size maddi ve manevi kayba yol açacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir