ABD’de Alışveriş, ABD’de İlk Bir Ay, ABD’de Yaşam, Manşet

Garage Sale / Estate Sale / Yard Sale / Moving Sale

 

Farklı yazılarda bahsettiğimiz gibi Amerika’da ikinci el eşya alim-satımı çok yaygın. Bu konuda craigslist internet sitesi lokal olarak o bölgede yasayan insanlar tarafından çok sıklıkla kullanılıyor. Hem ikinci el eşya almak isteyenlerin, hem satmak isteyenlerin ilk olarak uğradığı ve kullandığı site diyebiliriz. Craiglist sitesinin tanıtımı ile ilgili konuyu ilgili sayfaya havale edip, fazla gevezelik etmeden yazımızın ana konusuna dönelim.

Bu yazıda başlıkta da gördüğünüz gibi Garage Sale, Moving Sale, Estate Sale ve Yard Sale’den bahsedeceğim. İnsanların evlerinde fazla olan, çeşitli sebeplerle kullanmadıkları eşyaları craigslist üzerinden tek tek satabildikleri gibi toplu olarak da satabiliyorlar. Genelde burada evler bir veya iki katli, garajlı ve bahçeli. Garajı olanlar kullanmadıkları eşyalarını garajlarında biriktiriyorlar. Müsait olduklarında craigslistten gün ve saatini ilan ederek satışa çıkarıyorlar.

Siz ilan üzerinden bu kişinin adresini alıp satış gününde gidip garajındaki sattığı ürünleri görüp beğendiklerinizi alıyorsunuz. İkinci el olması, herhangi bir kişinin kullanmak istemediği bir eşya olması size antipatik gelmesin; siz de hayatınızda bir şeyler almış, çok az kullandıktan sonra bir kenara atmış olabilirsiniz. Bu şekilde kaliteli, çok az kullanılmış ve çok ucuz eşyalar bulmak çok mümkün. Bu satış garajda yapıldığında Garaj Sale adını alırken, ürünler bahçede sergilendiğinde Yard Sale adını alıyor. Moving Sale’in boyutu ise biraz daha büyük oluyor. Evini taşıyanların bazen tüm eşyalarını, bazen taşımak istemedikleri eşyalarını satışa çıkardıkları satış türü Moving Sale. Bu satışta güzel, kaliteli ve ucuz urun bulmak çok daha olası. Son olarak Estate Sale ise vefat eden ev sahibi veya sahibesinin akrabalarının/yakınlarının evdeki eşyaları satışa çıkarmasına verilen isim.

Evet Amerika’da özellikle Cumartesi ve Pazar günler sokaklardan geçerken mutlaka rastlayacağınız, artık bir kültür haline gelmiş alternatif bir ikinci el eşya pazarından bu yazıda bahsettik size. Diğer yazılarımızda bu şekilde farklı konularla her zaman karşınızda olmaya ve size Amerika’yı tanıtmaya, kültürlerinden ufak resim kareleri vermeye devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin ve sorularınız ister yorum olarak ister email göndererek bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir