ABD’de Alışveriş, Finansal Hazırlık, Manşet, Online Alış-Veriş, Resimli Anlatım, Uçak Bileti

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? (Resimli)

Amerika seyahatinizde yapacağınız en önemli harcamalardan biri uçak bileti almak. İstemez misiniz birkaç puf noktasına dikkat ederek $400’inizin cebinizde kalmasını. Biz uçak bileti alırken dikkat ettiğimiz noktaları sizler için derledik. Sizler de soru, görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Evet sevgili arkadaşlar bu yazıda sizlerle ucuz uçak bileti bulma konusunda tecrübelerimi resimli ögelerle birlikte paylaşacağım. Ben uzun senedir ABD’ye gidip-geliyorum ve uçak bileti alırken KAYAK internet sitesini bu zamana kadar kullandım ve gayet memnunum. Gerek anlaşılır, kullanımı kolay ara yüzünü gerekse verdiği oldukça uygun fiyatları ve tabi güvenli olması bu zamana kadar bu siteyi kullanmama sebep olan bazı önemli etmenler arasında sayabilirim. Bu site haricinde Orbitz, Expedia, Priceline, Hotwire gibi bazı başka siteler de ayni maksatla kullanılmakta, tabi ki bu diğer siteleri de deneyebilirsiniz. Hangi siteyi denerseniz deneyin, birbirleri ile karşılaştırma özelliklerini kullanarak zaten diğerlerinde daha ucuz opsiyon olup olmadığını test etme fırsatınız olacaktır. Burada önemli olan nokta fiyattan ziyade sitenin sizin için kullanım kolaylığıdır.

Evet ilk olarak bu siteye girelim.

Simdi Ana sayfayi birlikte inceleyelim. Resimdeki sayilari madde madde asagidaki yazidan takip edebilirsiniz.

Ana Sayfada nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

 1. Bu kısımdan Flight seçeneğini seçeceğiz. Bu site üzerinden araba kiralama, otel rezervasyonu yapma gibi opsiyonlar da var. Ben bunlar da sıklıkla kullanıyorum.
 2. Buradan alacağımız uçak bileti gidiş-dönüş (round-trip) mu olsun yoksa sadece gidiş (one-way) mi olsun bunu seçeceğiz. Eğer İstanbul’dan yolculuğunuza başlayıp, herhangi bir yere önce gidip birkaç gün geçirdikten sonra tekrar uçak yolculuğu ile farklı bir varis noktasına uçacaksanız multi-city seçeneğini seçebilirsiniz. Örneğin Istanbul-Berlin-San Fransisco gibi. Berlin’de birkaç gün geçirmek istiyorsanız Multi-city ile biletinizi alacaksınız.
 3. Bu bölümden ilk seyahate başlayacağınız havaalanını ve sonlandıracağınız havaalanını seçeceksiniz.
 4. Bu bölümden “Show flexible date” (esnek tarihleri göster) i tıklayın, bunun ne ise yaradığını sekizinci maddede anlatacağım. Benimki şu an seçili olduğu için resimde “hide flexible date” (esnek tarihleri gizle) gözüküyor.
 5. Bu bölümde “include nearby” i tıklayın. Bu seçeneği tıkladığınızda sistem 3 maddede seçmiş olduğunuz havaalanlarını tararken yakındaki havaalanlarını tarayıp size en uygun fiyatları bulmaya çalışacaktır. Sonuçlar karşınıza çıktığında o yakın olarak sunduğu havaalanından bileti seçip seçmemek size kalacak yine; ama alternatifleri görmek en ucuz bileti bulmak acısından önemli.
 6. Bu kısımdan “exact date” i seçerseniz, yedinci maddede seçeceğiniz tarihlerde arama yapacaktır. Eğer 3 gün seçeneğini seçerseniz aramanızı yine yeşillendirebilirsiniz. Eğer gitmeniz ya da dönmeniz gereken tarih kesin değilse yani birkaç gün önce veya sonra olmasında mahsur yoksa bu seçeneği kesin secin ve aramanız 5-6 günlük bir zaman aralığında yapılsın. Bu ucuz bilete ulaşmanızı sağlayacak önemli bir ayrıntı.
 7. Bu kısımdan gitmek istediğiniz ve dönmek istediğiniz tarihi secin.
 8. Buradan 6 maddede bahsettiğim gibi gidiş tarihinizde veya dönüş tarihinizde esnetme yapacaksınız. Üç güne kadar aramanızı genişletebilirsiniz. Veya bir gün önce sonra, iki gün önce sonra seklinde de esnetme yapabilirsiniz. Esnetmeyi ne kadar çok yaparsanız ucuz bilet bulma ihtimaliniz o kadar yükselecektir. Çünkü siz arama yaparken dört ay sonra herhangi bir tarihi belirliyorsunuz fakat o gün için özel bir durum var mi, veya bir gün öncesi bir gün sonrası nasıl bunu bilmiyorsunuz. Bu esnetmeyi yaparak sisteme sizin için kesin tarihin öncesi ve sonrası için de fiyat bakma sansını vermiş oluyorsunuz.
 9. Buradaki seçenekleri tıklayarak bu sitede sistemin size sunacağı fiyatlarla benzer diğer sitelerdeki fiyatları karşılaştırma sansı bulacaksınız.
 10. Öğrenciyseniz tıklayın.

Tüm bu seçimleri yaptıktan sonra arama linkini tıklayalım. Ve karsimiza arama sonuclarinn oldugu bir sayfa cikacak. Simdi bu sayfayi inceleyelim. Aramamızın sonucunda çıkan sayfayı iki ayrı resim üzerinden anlatacağım.

 1. Bu kısımdan önceki sayfada belirlediğimiz arama seçenekleri ile ilgili eğer istersek tekrar değişiklik yapabiliriz.
 2. Bu kutuda seçtiğimiz tarih aralıklarındaki tüm uygun fiyatları görüyorsunuz, yani o günlerin en ucuz fiyatları bu listede. Sol sütunda gidiş için belirlediğimiz tarihler üst satırda da dönüş için belirlediğimiz tarihler gözüküyor. Bu tarih aralığında en uygun bilet $463 dolar ile gidiş tarihi Nisan 20 dönüş tarihi Mayıs 5 olan bilet. Gördüğünüz gibi fiyatlarda çok ciddi bir farklılık yok, dolayısı ile istediğiniz tarihi opsiyonunu seçebilirsiniz.
 3. Uçuş surenizi buradan belirleyebilirsiniz. Bazen çıkan seçeneklerde çok uzun uçuş sureleri, yani normalde 15-16 saat olması gereken bir uçuş için 30-32 saat gibi seçenekler sunabiliyor. Bu da aktarma yapılan havaalanında bir gece geçirmek anlamına geliyor çoğunlukla. Cok tercih ettiğim bir sey değil. Her ne kadar biraz fiyat farkı olsa da tercih edilmeyebilir. Tabi bu konuda tercih size kalmış.
 4. Bu kısımdan uçuşunuzun aktarmasız (non-stop) mi bir veya iki aktarmalı mi olacagi ile ilgili secim yapabilirsiniz. Bir veya iki aktarmalılar daha ucuz olur genelde. Her bir seçenek için en uygun fiyat da yanında yazıyor gördüğünüz gibi. Yine secim size kalmış. Ben şahsen 15-16 saat gibi uzun yolculuklarda aktarmanın avantajlı yönü de olduğunu düşünüyorum. Örneğin İstanbul-San Fransisco arası toplam 13 kusur saat. Tek seferde, aktarmasız fevkalade sikici oluyor. Bu yolculukta Avrupa’da bir aktarmalı uçuş dinlenmek, ayakların açılması, bir hava almak açısından güzel oluyor. Zaten aktarma yapacağınız yerde valizlerinizi almakla falan uğraşmayacağınız için size cok bir yuk getirmiyor.
 5. Bu bölümden uçağın kalkış ve varis saatleri ile ilgili kısıtlama yapabilirsiniz. Yani uçağınız sabah 6’da olmasın istiyorsanız ona göre kısıtlama yapabilirsiniz. Tabi esnetmeler ucuz bilet bulma ihtimalini artırdığı gibi kısıtlamalar da azaltacaktır, buna dikkat edin.
 6. Burada bu seçtiğimiz tarih aralığının en ucuz biletini görüyoruz. Aşağıdaki resimde bu fiyatı listenin en başında göreceğiz.

Simde sayfanın biraz aşağısına doğru kayalım ve aşağıdaki resmi inceleyelim.

 1. İlk ana sayfada yakın havaalanlarını da göster seçeneğini tıklamıştık. Bu kisimdan eger istemediğimiz bir havaalanı varsa kutudaki tiki kaldırabiliriz.
 2. Gördüğünüz gibi listenin en başında $463’lik bilet var. Yalnız bu bilet için Delta/Multiple Airlines yazıyor. Multiple Airlines ile ilgili pozitif görüşlerim yok. Normalde bu çıkan fiyatlar bir havayolu şirketi kontrolünde veriliyor. Yani siz bir havayolu şirketinden bileti almış oluyorsunuz. Dolayısı ile garantör de o şirket olmuş oluyor. Multiple Airlines’da rastgele bilet almış oluyorsunuz arada herhangi bir garantör olmaksızın. Bunun ne zararı var? Söyle ki, aktarmalı bir bilet aldınız, İstanbul’dan uçağınız hava muhalefeti nedeniyle iki saat geç kalktı. Dolayısı ile Frankfurt’tan bineceğiniz ikinci uçağı kaçırdınız. Frankfurt’a indiğinizde karşınızda bir muhatap bulamayacaksınız. Fakat aşağıdaki seçenek gibi sadece Delta kontrolünde bir bilet almışsanız, biraz önceki çizdiğim senaryoda Frankfurt’ta Delta yetkilileri ile görüşeceksiniz. Gecikme sizden kaynaklı olmadığı için size yeni bir bilet verecekler. Eğer yeni bilet bir sonraki güne ise sizin otel masraflarınızı da karşılamak zorundalar (tabi aktarma yaptığınız ülke için vizeniz varsa, yoksa havaalanında gecelemek zorunda olacaksınız) Dolayısı ile aramalarda hep Multiple Airlines önde ve ucuz çıksa da ben tercih etmiyorum.
 3. Buradan gidiş ve dönüş uçuş surelerinizi kontrol edin. Çok fazla ise uçuş suresi pas geçebilirsiniz. Bu ucusun normalde 15-16 saatlik olduğunu bildiğim için bu mesafede bu uçuşa normal bir sure, dolayısı gideceğiniz yerin suresini öncesinde araştırmalısınız.

Evet sevgili arkadaslar bu yazida ucak bileti alirken dikkat edilmesi gereken puf noktalarindan bahsettim. Bunlar benim onemle uzerinde durduklarim, tabi daha ayrinti noktalar da olabilmekte. Soru ve goruslerinizi bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir