ABD’de Yaşam, Düşük Gelirliler İçin Sağlık Sigortası, Sağlık, Sağlık Sigortası

Düşük Gelirliler İçin Ücretsiz Sağlık Sigortası

Her şeyin başı sağlık dedik ve Amerika’da düşük gelirliler için sağlık sigortası nasıl yapılır güzelce derledik.

Evet sevgili arkadaşlar, birçoğumuz Amerika’ya çeşitli nedenlerle geliyoruz. Kimimiz eğitim, kimimiz ticaret yapmak için, bazen bir yakınımızı ziyaret etmek için geliyoruz bu uzak diyarlara. Geliş sebebimiz her ne için olursa olsun eğer Amerika’da birkaç ayı asan surelerde kalacak isek kesinlikle düşünmemiz gereken konulardan ilkidir sağlık sigortası. Amerika’da saglik harcamaları çok yüksek. Hastaneler ateş pahası, ilaçlar vs hakeza. Dolayısı ile, Amerika seyahatimizde başsımıza gelecek bir sağlık probleminden dolayı maddi açıdan çok ciddi zorluk içerisine girebiliriz.

Durumun astronomik vahameti kafanızda canlanması açısından başımıza gelen bir durumu paylaşmak istiyorum. 2015 yılı ocak ayı idi. Arkadaşım ciddi karin ağrısı yaşadı birkaç gün. Üşütmüştür deyip pek önemsemedik, kendisi de hakeza benim ağrı eşiğim çok düşük ondan böyle cok hissediyorum deyip çok önemli görmedi. Birkaç gün geçti, ama ağrı geçmedi ve artık dayanılmaz olmaya başlamıştı ki evimizin yakınındaki sağlık ocağına gidelim dedik. Sağlık ocağında kontrol eden doktor apandis ile ilgili bir problem olabileceğini ve hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledi. Sağlık Ocağı’ndan bize en yakın hastaneye gittik. Hastaneye acil kapısından girip normal kapısından çıkana kadar tam beş gün geçti. Ufacık bir karin ağrısı ile başlayan yolculuğumuz beş günlük zorunlu hastane seyahati ile sonuçlandı. Neyse ki tam zamanında gitmişiz sevincimiz ona oldu. Biraz daha gecikseymişiz geri donuşu zor risklerle karşı karşıyaymışız. Herkesin bir anda başına gelebilecek bu olayda bize çıkan fatura $86.000 oldu. Evet yanlış okumadınız seksen altı bin dolar. Neyse ki sigortamız vardı ki bize yansıyan kısmi sadece $4000 kusur oldu onu da arkadaşımın geliri düşük olduğu için hastanenin sosyal dayanışma fonu ödedi.

Sanırım bu yasanmış örnekten sonra Amerika’da sağlık sigortasının ne kadar önemli olduğuna, zaman kaybetmeden sigorta yaptırmanız gerekliliğine dair başka laf etmeme gerek kalmamıştır.

Bu noktada sağlık sigortalarının da pahalı olduğunu, bütçenizin zaten kısıtlı olduğunu, ona para ayırmakta çok zorlandığınızı söylediğinizi duyar gibi oluyorum. İşte bu yazı ve bu konuda yazacagimiz ek yazilar da tam da bu nedenle yazılmalari gerektiği düşünüldü. Bu yazının konusu başlıktan da anlayacağınız gibi düşük gelirliler için sağlık sigortası nasıl isler ve kriterlleri nelerdir, nasıl başvurulur.

Amerikan hükûmeti düşük gelirliler için sağlık sigortası konusunda iki şekilde destek sağlıyor. Birincisi eğer “eligible” iseniz yani durumunuz uygun ise, geliriniz belli bir seviyenin altında ise size ücretsiz sağlık sigortası imkani saglaniyor. Peki gelirin beli bir seviyenin altinda olmasi ne demek. Buyrun listeyi birlikte inceleyelim. (Burda anlatacaklarim Kaliforniya eyaleti ozelinde olacak. Siz ayni bilgileri kendi bulundugunuz eyaletler icin kullanabilirsiniz, bu direk ilgili kanuna bagli olarak federal hukumetin sunmus oldugu bir imkan oldugu icin eyaletten eyalete degisiklik gostermesi beklenmemektedir)

Ucretsiz Saglik Sigortasi

Ailenizdeki birey sayisinin bulundugu satir ile 2. sutunun kesisimindeki rakami bulun. Eger yillik geliriniz bu rakamin altinda ise ucretsiz saglik sigortasina “elligible”siniz demektir. Yani buna hakkiniz var.

Ornegin,

  • 2 kisilik bir ailenin yillik geliri $22,107’in (aylik $1842’in) altinda ise ucretsiz saglik sigortasini hak etmekte.
  • Esler ve 2 cocuktan olusan 4 kisilik bir ailenin yillik geliri eger $33,534’in (aylik $2794’in) altinda ise ucretsiz saglik sigortasini hak etmektedir.

Cocuklar Icin Ozel durum

Eger bu hesaba gore ucretsiz saglik sigortasina uygun degilseniz ve cocuklariniz varsa, sadece cocuklariniz da ucretsiz saglik sigortasi icin uygun olabilir. Cocuklar icin ayri ve daha genis bir kriter daha konulmus. Bunun icin de 6. sutuna bakacagiz. Eger ailenin toplam geliri 2. sutundaki miktardan fazla fakat 6. sutundaki miktarin altinda ise ailedeki yetiskinler ucretsiz saglik sigortasini hak etmese de ailedeki cocuklar hak etmektedir.

Ornegin;

  • Esler ve 2 cocuktan olusan ailemizin yillik geliri $33,534’dan fazla olsun. Bu miktardan fazla oldugu icin ailedeki yetiskinler ucretsiz saglik sigortaina “elligible” degiller. Fakat bu ailenin yillik toplam geliri $64,638’den az ise ailedeki cocuklar ucretsiz saglik sigortasi icin uygundurlar.

SORU: Kari, koca ve tek cocuklu bir ailenin yillik toplam geliri $22,880 olsun. Bu ailenin ucretsiz saglik sigortasi ici hakki var midir?

CEVAP: Evet vardir, cunku ailenin yillik geliri alt limit olan $27,820’nin altinda. Ailedeki tum bireyler ucretsiz saglik sigortasi edinebilirler.

SORU: Kari, koca ve uc cocuktan olusan bes kisilik bir ailenin yillik geliri $47,680 olsun. Bu ailenin ucretsiz saglik sigortasi edinimi konusunda herhangi bir hakki var midir?

CEVAP: Ailenin yillik geliri alt limit olan $39,247’in ustunde oldugu icin ailedeki yetiskinler ucretsiz saglik sigortasina “elligible” degil. Fakat 6. sutundaki deger olan $75,650’nin altinda oldugu icin cocuklar ucretsiz saglik sigortasi icin uygunlar.

Baska bir yazida da diger sutunlarin ne anlam ifade ettigini, ucretsiz olmasa da indirimli saglik sigortasina “eligible” olma kriterlerini iredeleyecek, sigorta ile ilgili cok kullanilan kavramlari inceleyerek bu konudaki bilgimizi artirirken dikkat edilmesi gereken ve kullanabilecegimiz haklar konularinda daha fazla bilincli olacagiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir