ABD’de İlk Bir Ay, Araba Sigortası, Sigorta

Araba Sigortası

Araba aldıktan sonra ilk yapmanız gereken arabanıza sigorta yaptırmak. Türkiye’de olduğu gibi “Trafik sigortası” veya “kasko” ayrımı yok fakat ayni mantık burada da geçerli. Trafik sigortası olarak bildiğimiz ve karşı tarafın masraflarını karşılayan sigorta burada da zorunlu. Farklı birkaç sigorta şirketi ile görüşüp fiyatlarını alıp, karşılaştırarak sizin için en uygun olanı seçebilirseniz. Aşağıda saydığım çeşitleri farklı farklı sigorta türleri seklinde düşünmekten ziyade bir sigortanın içinde bulundurabileceğiniz, farklı konuları kapsayan ayrı ayrı parçalar seklinde düşünmenizde fayda var. Yani en üstteki basic (temel) düzeyden başlayıp diğer maddelerden ekleye ekleye sigortanızı Subway’den aldığınız bir sandviç gibi oluşturacaksınız. Gelin birlikte ne nedir, neyi ifade eder bir göz atalım. Terimlere aşinalık oluşturmanız için özellikle başlıkları İngilizce kendi özel terimleri ile kullandım Türkçe’ye çevirmedim.

how-to-get-car-insurance-with-the-right-amount-of-liability-coverage-story

Liability Coverage:

Basic yani temel düzey araba sigortası diyebiliriz. Alacağınız en uygun fiyat bu sigorta türü için olacaktır ve bunun icinde de çeşitlilik olabilir. Bazı türleri sadece karşıdaki araçta meydana gelen zararı tazmin ederken, bazı türleri karşı aracın kullanıcısında veya araçta bulunan diğer şahıslarda oluşabilecek fiziksel sağlık sorunlarının tedavisini de karşılamaktadır. Tabi ki Allah böyle bir kazaya sebep olmaktan, böyle bir kazanın içinde bulunmaktan hepimizi korusun diyelim fakat tedbirimizi de alalım.

getting-auto-insurance-quotes

Collision Coverage:

Bu türde herhangi bir kaza durumunda sizin arabanızda oluşan hasarın maddi yükü sigorta tarafından tazmin edilmektedir.

Medical Payement:

Eğer yaralanmalı bir kaza içerisinde bulunduysanız, sizde veya aracınızda bulunan diğer bireylerde oluşan sağlık giderleri karşılanmaktadır.

personal-auto-insuranceComprehensive Coverage:

Sigortanız içerisinde bu tur bulunuyorsa, kaza harici oluşan hasarlar sigortanız tarafından karşılanacaktır. Bu kavram “Fire and Theft” yani yangın ve çalınma veya “other than collision” olarak da geçmektedir. Arabanız park halindeyken oluşabilecek zararlar bu sigorta ile karşılanmaktadır.

Personal Injury Protection (PIP):

Bu da bazı eyaletlerin zorunlu tuttuğu bir sigorta turudur. Sizin sağlık zararlarınızı, kaza sonrası çalışamamanızdan kaynaklanan zararınızı, arabanızı kullanamam durumunda yani geçici bir sure kiralık araba kullanmanızı sağlayacak imkânları kapsamaktadır.

cheap-car-insurance-for-young-driversTekrar ifade etmeliyim ki, burada saydığımız farklı türlerin her biri farklı bir sigorta türü değildir. Bunlardan sadece birini seçmek durumunda değilsiniz. Siz bulunduğunuz eyaletin minimum zorunluluğuna, kendi bütçenize, arabanızın değerine, sürüş kabiliyetinize, bu mevcut çeşitlilerin size gerekliliğine göre bir paket oluşturacaksınız. Ayrıca ABD’de çok fazla suredir bulunmuyorsanız, ehliyetiniz yeni ise, yasınız küçük ise de sigorta ücreti değişecektir. Doğal olarak sigortanız içerisindeki farklı durumları tazmin gücü yükseldikçe sigortanın bedeli artacaktır. Bu konuda en doğru kararı size kendiniz vereceksiniz, herhangi bir öneride bulunmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örnek bir coverage (sigorta kapsam plani) resimde görebilirsiniz. Bu örnekteki gibi bir sigortanız varsa sizin kusurlu olduğunuz herhangi bir araba kazasında karşı tarafın araba ile ilgili oluşan masrafı karşılanacak, fiziksel bir yaralanma varsa sağlık masrafları karşılanacak, karşı tarafın hatalı olduğu bir durumda karşı tarafın sigortası yoksa sizde oluşan hasar karşılanacak, yolda kalma durumunda araba çekme servisinden ücretsiz olarak istifade edebileceksiniz.

resim-7

Bu konuda son olarak bir konuya dikkat çekmek istiyorum. İnternetten direk arama yaptığınızda karşınıza birçok farklı sigorta şirketi çıkacak, sizden bilgilerini isteyecek ve size fiyatlar vereceklerdir. Fakat bu verdikleri ilk fiyatların, gerçekten anlaşmak için aradığınızda değiştiğini göreceksiniz (basit bir müşteri çekme yöntemi). Bu manada, her siteye bilgilerinizi vermeyin. Farmers, Allstate, Geico gibi taninmiş ve çok bilinen sigorta şirketlerinin kendi internet sitlerine girip fiyat bilgisi isteyebilirsiniz. Size hem fiyat verecekler hem de en yakin subelerinin adresini vereceklerdir. Fiyat almak için “get a quote” linkini takip edin.

resim-5

Sizden istenen bilgileri girdikten sonra size farklı seçenekler sunulacaktır. İsterseniz online olarak işleminizi tamamlayın, isterseniz baktığınız sigorta şirketinin herhangi bir şubesinden sigorta anlaşmanızı yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir