ABD’de Alışveriş, ABD’de İlk Bir Ay, ABD’de Yaşam, Araba Satın Alma, Manşet

Araba Satın Alma

car-buy

Craigslist araba bulmanız konusunda size yardımcı olacak güzel bir site. ABD’de Honda ve Toyota gibi Japon arabaları, çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Yollarda göreceğiniz her iki arabadan muhtemelen birisi Honda veya Toyota’dır. 3 çocuk ve daha fazla çocuğa sahip aileler genelde mini Van türlerini tercih ediyorlar. ABD’de belli bir yaşın altındaki çocuklar için çocuk koltuğu bulundurmak zorunlu ve çocuklar kendi koltuklarına oturmak zorunda. Bu manada mini Van tarzı 7 koltuklu araçlar rahat etmenizi sağlayacaktır. Benzin ucuz olduğu için arabalar genelde 2000 motor ve üzerinde. Dolayısı ile büyük arabalar her ne kadar motoru büyük olsa da benzin masrafı çok fazla olmayacaktır.

Nasıl araba bulabilirim ve işlemler nelerdir?

Araba alma işlemi Türkiye’dekinden pek farklı değil. Önce internetten taramanızı yapacaksınız, bir liste oluşturup beğendiğiniz arabaları görmek istediğinizi muhatabınızın iletişim adresinden ileteceksiniz. Randevulaştığınız saatte arabayı gidip göreceksiniz. Eğer beğendiyseniz, fiyatı sizin için uygun ise bir motor ustasında göstermenizde fayda var. Kullanılan ölçü birimleri farklı olduğu için mile-km farkına dikkat edin. Yani araba 180.000’de ise bu km değil mile ifade etmektedir. 1 mile yaklaşık 1.6 km’ye karşılık gelmektedir.

dmv-logoArabayı beğendiniz, motor ustasına gösterdiniz ve o da sorun olmadığını söyledi, plaka üzerinden check edebileceğiniz birkaç siteden check ettiniz ve büyük bir kaza kaydı bulunmuyor, bu durumda arabayı alacaksınız. İşlemler oldukça hızlı ve basit. Siz satıcıya parayı verdiğinizde araba sahibi size matbu bir formu doldurup, imzalayıp verecektir. Siz de bu form ile birlikte DMV’ye (Motorlu Taşıtlar Departmanı) gidip arabanızı üzerinize kayıt ettireceksiniz. DMV’ye gittiğinizde satıcı yanınızda bulunmak zorunda değil. Onun size vereceği doldurulmuş matbu form ile siz de gidebilirsiniz. Lakin araba sahibi ile birlikte DMV’ye gitmeniz ve orda bu işlemi yaptıktan sonra parayı teslim etmeniz daha güvenli olacaktır.

 

car

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir