ABD’de Yaşam

Amerikadan Türkiyeyi aramak

Amerika demek kimi için özgürlük, kimi için gurbet, kimi için fırsat, kimileri için eziyet, kimileri için eğlence demek... Ancak Türkiye ile ucuz, hızlı, güvenli iletişim hepimize gerek...

İletişim artık vazgeçilmezlerimizden oldu. Akıllı telefonlar artık hemen hemen herkezde var. Whatsapp var email var daha neye ihtiyaç var diye gelebilir aklınıza. Evet eş dost, arkadaş, akraba hepsine ulaşabileceğimiz bir sürü ücretsiz aplikasyon var, tabi internetiniz varsa.

Ancak aşağıda whatsapp, facebook ile iletişim kuramayacağınız liste yapmaya çalıştım size;

 • Bankalar
 • Resmi kurum kuruluşlar: Üniversite, Askerlik şubesi, Elektrik-Su idaresi
 • Askerdeki kardeşiniz/arkadaşınız
 • Belki bazen özel şirketler
 • Teknolojik gelişmelere direnen neneler, dedeler ve bazı radikal arkadaşlar (benim bir kaç tane var da.)

İşte bu ihtiyaçlara çözüm öneren bir çok örnekten bir kaçını burada tanıtmaya çalışacağım:

1-Skype:

Skype kullanmak için bir kullanıcı hesabınız olması lazım. Onu burada anlatmayacağım ama bir email açmak kadar basit bir işlem. Skype den yine Skype hesabı olan birini ücretsiz olarak sesli, görüntülü arayabiliyor, mesajlaşıp, dosya paylaşabiliyorsunuz. Bu sistem tamamen internet üzerinden çalışıyor, yani bir telefon numaranızın olması şart değil. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon üzerinden kullanılabiliyor. hesabınıza girdikten sonra dilediğiniz skype kullanıcı arkadaşınızı ücretsiz arayabilirsiniz. Ancak bu sistem aynı zamanda bir telefon gibi de kullanılabiliyor. Dilerseniz hesabınıza bir numara tanımlayabilir veya mevcut hesabınıza kontör yükleyerek dünya üzerinde istediğiniz bir telefon numarasını arayabiliyorsunuz. Sabit hatlar ve cep numaralarını aramak farklı ücretlendiriliyor. Bu sistemi kullanacakların bilmesi gereken en önemli husus, internetiniz yoksa arayamaz ve aranamazsınız. Aylık sabit fiyatları ve süresiz kullanabileceğiniz kontür seçenekleri var.

Avantajları:

 • İstediğiniz numarayı diret olarak ülke ve alan kodu ile başka bir numarayı aramaya gerek duymadan arayabiliyorsunuz
 • Telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden kullanabiliyorsunuz.
 • Dilerseniz skype hesabınızı satın alacağınız bir numaraya bağlayabiliyorsunuz.
 • telefon numarasına ihtiyacınız yok, dünyanın neresine giderseniz gidin internetin olduğu heryerden istediğiniz heryeri arayabilirsiniz.

Dezavantajı:

 • her aramanızda dakika ücreti haricinde sabit bir ücret de alması.
 • internetiniz yoksa kullanamazsınız (bu duruma göre hem avantaj hem dezavantaj olabiliyor bence)
 • internetin iyi çekmediği durumlarda görüşmeniz kesintili olabiliyor.

 

skype den türkiyeyi aramak

2-Alomax:

Amerikada bir telofo numaranız olması gerekiyor. Bu serviste internete ihtiyacınız yok.

Sistem çok basit çalışıyor, Amerikadaki hattınızdan bu servisin size sunduğu yine bir Amerika numarasını arıyorsunuz. Sistem sizin numaranızı tanıdığı için otomatik olarak hesabınıza bağlanıyorsunuz, sistem size kalan konturunuzu bildiriyor. Sonrasında hat bağlı ilken dilediğiniz Türkiye numarasını alankodu ile tuşlamanız yeterli.

alomax amerikadan türkiyeyi arama türkiyeyi ucuza arama

 

3-Wirofon:

Türktelekomun uygulaması. Türktelekom abonesi veya bir yakınınızın türktelekom abonesi olması gerekiyor. Wifi internet üzerinden arama, mesajlaşma ve sesli görüşme imkanı veriyor. Bilgisayar ve akıllı telefon üzerinden kullanabilirsiniz.

wirofon amerika

 

4-Eviara:

Akıllı telefon uygulaması ile erişim numarası gerekmeden direkt olarak istediğiniz Türkiye telefonunu arayabilir veya normal telefon ile erişim numarası üzerinden Türkiye numarasına erişebilirsiniz.

 

eviara Türkiyeyi ara screen-shot-2016-10-29-at-3-55-43-pm

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir