Kargo Posta, Posta Kargo

Amerika’dan Turkiye’ye Posta Yollarken Dikkat Edilecek Hususlar

  • SORU: Amerikadan bana posta ile bir çek gelecek. Adresi ingilizce olarak mi yani street vs yoksa Türkçe adres olarak mi vermeliyim.
    • Amerika’dan Türkiye’ye posta yollarken adresi kendiniz giriyorsanız ülke kısmı hariç Türkçe karakter ile girebilirsiniz. Ülke kısmına  “TURKEY” yazmanız yeterlidir. Her ne kadar ülkemizde posta kodu aktif kullanılmasa da Amerika’da posta kodu çok önemsenir. Bu sebeple posta kodunu da girmeniz gerekir. Mahallenize ait posta kodunu bilmiyorsanız online bulmanız mumkun. Mahalle posta kodunuzu bulamamanız durumunda il posta kodunu girebilirsiniz. Örnek: İstanbul 34000 veya 34100 gibi.
    • Adresi postane/kargo çalışanı veya bir başkası girecekse ülke hariç diğer kısım yine Türkçe olacak ancak bu sefer Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ş, Ç, Ğ.. gibi harfler yerine bu harflerin noktasızlarını ve sesli harflerden de Ö, Ü harflerinin yerine O ve U harflerini kullanabilirsiniz. I, i kullanımı büyük harf kullanılacaksa noktasız olarak I, küçük harf olacaksa i kullanmalısınız. Türkiyedeki dağıtıcılar ingilizce karakterle de yazılsa adresi bulmalarında sorun olmayacaktır. Ancak türkçe karakter Amerikalı çalışanlar tarafından sisteme girilirken klavyede Türkçe karakterlerin yer almaması sebebi ile sorun olabilmektedir.
  • Türkiye’ye amerikadan en ucuz posta nasıl yollanır?
    • Türkiyedeki PTT’nin Amerikadaki karşılığı olan USPS en ucuz posta servisini vermektedir. Özellikle zarf gönderilerinizde ve 1 poundun (453 gr) altındaki gönderilerinizde USPS çok avantajlı fiyatlar ile gönderilerinizi taşımaktadır. Küçük ve hafif gönderilerinizde USPS kesin olarak daha ucuz olsa da gönderi ağırlığı arttıkça ve boyut değiştikçe diğer kargo firmalarından da fiyat alınmasını öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir