ABD Öncesi (Hazırlık), ABD’de Eğitim, ABD’de İlk Bir Ay, ABD’de Yaşam, İlkokul, Manşet

Amerika’da Okul Öncesi Eğitimleri

Amerika’da okul öncesi çağı genel olarak 6 yaşından küçük çocukları kapsıyor. Çocukların 5 yaşlarını doldurduklarında bir ‘kindergarten’ (anaokulu) programına kayıt olmaları zorunlu. Yani zorunlu eğitim 5 yaşında başlamakta. Çocuğunuz 5 yaşından küçük ise kayıt olacağı programın adı ‘preschool’ ya da ‘pre-K’ diye belirtiliyor. Bu programlardan birine kayıt olmak oldukça kolay.

Anaokulları ve daha küçük yaş seviyeleri ilkokul, lise gibi büyük seviyeli devlet okullarının ya da özel okulların bünyesinde bulunmakla birlikte, tek başlarına bir kurum olarak da çalışabiliyor. Özel okulların kendine ait ücretleri mevcutken devlet okullarına çocuklar ücretsiz kayıt olabiliyor.

Çocuğunuzu bir devlet anaokuluna kaydetmek istiyorsanız Google ile küçük bir araştırma yapmanız yeterli. Örneğin Google arama motoruna ‘Kindergartens in Woodland’ yazın. Google size Woodland bölgesindeki anaokullarının listesini sunacaktır. Bunlardan evinize yakın olanı seçip telefon numarasını alarak arayıp çocuğunuz için boş bir yerin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anaokulu yeni bir öğrenci almayı kabul ediyorsa, okulu gidip ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle okulun ortamını görüp, öğretmenlerle tanışıp çocuğunuzu kayıt ettirmek ya da ettirmemek konusunda kararınızı verebilirsiniz.

Çocuğunuz için seçtiğiniz okuldan gerekli formları temin edip doldurduktan sonra kolayca kayıt yaptırabilirsiniz. Evraklar arasında, diğer okullara da kayıt yaptırılırken istendiği gibi, mutlaka aşı dökümü olur. Bu nedenle Türkiye’de yaptırdığınız aşıların isimlerini İngilizceye çevirerek yapılmış olan doz ile birlikte yazmanız gerekiyor. Bunun dışındaki formlar çocuk ile ilgili temel bilgileri ve ailenin iletişim bilgilerini kaydetmeyi amaçlıyor ve hızlıca doldurulabiliyor.

Anaokulu programları (kindergarten) tam gün ve tüm hafta boyunca (Pazartesi-Cuma) katılımı gerektiriyor. Anaokulu programları 1. sınıfa hazırlık şeklinde düşünüldüğü için, rakamları tanıma, yazmaya hazırlık gibi dersler içermekle birlikte, çocuklara kas ve zeka gelişimlerine faydalı olacak oyunlar ve aktiviteler de sunuyor.

‘Preschool’ yaş grupları için yarım gün ve tam gün seçenekleri var. Yarım gün seçenekleri genellikle özel okullar için ve 3 saatlik bir periyotu kapsıyor. Tam gün seçenekleri ise 6-7 saate kadar uzun bir süreyi kapsayabiliyor. Genellikle ‘preschool’ programları sabah 8.30 da başlayıp akşam 4.30 bitiyor. Okulun size sunduğu aktivite programlarına göre istediğiniz aktiviteleri seçebilir, çocuğunuzun haftada kaç gün ve hangi saatlerde okula gideceğine siz karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir