ABD Öncesi (Hazırlık), ABD’de Eğitim, ABD’de Yaşam, Ev Kiralama, İlkokul, Manşet

Amerika’da İlkokula Kayıt Şartları

Amerika’da İlkokullar (primary/elementary schools)

Amerika’ya ailecek geldiyseniz ve ilkokul seviyesindeki çocuğunuzu bir okula kaydetmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece bir kaç küçük şey var. Öncelikle çocuğunuzu bir özel okula mı yoksa bir devlet okuluna mı göndereceksiniz?

Çocuğunuzu bir devlet okuluna kaydetmek istiyorsanız ilk olarak bulunduğunuz bölgedeki okulları internet üzerinden araştırmanız gerekiyor. Benim kullandığım ve memnun kaldığım bir internet sitesinden; Zillow’dan size bahsetmek istiyorum.

Zillow aslında bir emlak sitesi ve size istediğiniz bölgedeki okulları puanları ile birlikte gösteriyor. Bu arada okulların belli puanları olduğunu belirtmek istiyorum. İyi okullar 8, 9, 10 puana sahipken, öğrenci başarısı düşük okulların puanları da sayılar ile doğru orantılı olarak düşüyor.

Zillow sitesine girdikten sonra karşınıza çıkan sayfadaki ‘Rent’ (kiralama) seçeneğini seçin. Arama çubuğuna bulunduğunuz bölgenin ya da şehrin ismini, dilerseniz adresinizi ya da ZIP kodunuzu (posta kodu) girerek aratın.

Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza haritalı bir sayfa çıkacak. Sonra haritanın üzerindeki kep resmi üzerine tıkladığınızda karşınıza küçük bir kutucuk çıkacak, burada ‘Elementary’ (okul öncesi seviyeden 6 veya 7. Sınıfa kadar olan seviyeler) ve ‘Public’ (devlet okulu) seçeneklerini seçin. Böylelikle bulunduğunuz bölgedeki, ya da taşınmayı düşündüğünüz bölgedeki okul öncesi seviyesinden 8. sınıfa kadar olan seviyeleri içeren devlet okullarını puanları ile birlikte görebileceksiniz.

 

Harita üzerinde okulları gösteren küçük kep kep imajlarına tıkladığınızda bu okullar ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin bu okuldaki etnik çeşitliliğin oranlarını yüzdelik dilimlerle öğrenebilirsiniz. Bu okul ile ilgili yerli halk tarafından yapılmış yorumları okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu göndermek istediğiniz okulu seçtikten sonra, çocuğunuz ile birlikte okula gidin. Size doldurmanız gereken dokümanlar verilecek ve okulun programı ile ilgili bilgiler sunulacaktır.

Doldurmanız gereken dokumanlar arasında mutlaka çocuğunuzun aşı geçmişi (certificate of immunisation / vaccination card) olacak. Bu nedenle mutlaka aşı karnenizi getirmeniz gerekmekte. Türkiyede yapılmış aşıları dozları ile birlikte İngilizce isimleri ile bu dokümana yazın. Aşıların çoğu aynı olduğu için endişe etmenize gerek yok, Türkiye’de çocuğunuzun aşılarını düzenli yaptırdıysanız eksiğiniz olmayacaktır. Diğer dokümanlar kolayca doldurulabilir nitelikte.

Bu evrakları doldurup çocuğunuzla birlikte okula gittiğinizde çocuğunuz yaşına uygun sınıfta derse başlayabilir.

Her devlet okulu Zillow sitesinde yer alan haritada da görülebileceği üzere belirli bir bölgenin öğrencilerini almaktadır. Yaşadığınız bölge istediğiniz okulun bölgesine girmiyorsa o okula çocuğunuzu kaydedemezsiniz. Bunun için okul sizden ikinci evrak olarak ev adresinizi gösterir belge sunmanız gerekiyor. Amerika genelinde geçerli olan adres belgesi banka dekontu (bank statement) veya evinize ait her hangi bir fatura yeterli olacaktır.

Amerikada İlkokula Kayıt olmak için gerekli belgeler nelerdir?

 1. Aşı kartınız: Tüm aşı dökümünü göstermeli ve eksik olmamalı. Eksik olması durumunda bunları tamamlamanız isteneceği için çocuğunuzun aşı kartını mutlaka önceden yanınızda getirmelisiniz.
 2. İkametgahınızın okul bölgesinde olduğunu gösterir bir adres belgesi
  1. Banka dekontu
  2. Elektrik faturası
  3. Kira sözleşmesi
 3. Kimlik belgesi, doğum belgesi (birth certificate)
  1. Pasaport
  2. Greencard
  3. Vize

Çocuğunuzun İngilizce seviyesi iyi değilse, kendisi gibi İngilizce seviyesi iyi olmayan çocuklarla katılacağı bir dil sınıfı ve dil öğretmeni belirtilir. Böylelikle çocuğunuz Matematik gibi temel derslerin yanında sınıf arkadaşları İngilizce dil bilgisi derslerine girerken, kendi dil seviyesine göre hazırlanmış dil derslerine gider ve bu şekilde İngilizcesini geliştirir.

Gerekli olan tüm ders araç gereçleri okul tarafından sağlanır. Bu noktada kaleminizi defterinizi satın almaktan başka bir harcama yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca düşük gelirli bir aile olduğunuzu belirtirseniz çocuğunuza ücretsiz öğle yemeği verilir.

Çocuğunuzu bir özel okula göndermek istiyorsanız, Zillow’a girip, adresinizi belirttikten sonra karşınıza çıkan haritadaki kutucukta ‘Elementary’ ve ‘Private’ (özel) seçeneğini seçin ve çocuğunuzu göndermek istediğiniz okula karar verin. Okul ile ilgili tüm bilgileri okulu arayarak ve okula giderek öğrenebilirsiniz.

Amerikadaki tüm okullar ile ilgili bilgi alabileceğiniz Great Schools  sitesi aynı zamanda yukarıda paylaştığımız emlak sitesi olan Zillow un da okullar hakkında bilgileri çektiği sitedir. Bu siteden de detaylı aramalar yaparak okullar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir