ABD Öncesi (Hazırlık), İlk Varış

ABD’ye İlk Varış

passport-controlUçaktan ilk indiğinizde pasaport sırası ile ABD’ye merhaba diyeceksiniz. Muhtemelen 1-2 saat sırada bekleyecek ve pasaport kontrol memurunun pasaportunuzu kontrol etmesi ve size birkaç soru sormasının ardından ABD’ye ilk girişiniz gerçekleşecek. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra büyük bavulunuzu almak için kontuarların bulunduğu bölüme gideceksiniz. Burada ekranlardan, sizin bavulunuzun hangi kontuara geleceğini bulun. Burada dakika bir gol bir durumuyla karşılaşabilirsiniz; şöyle ki, bavulunuza ulaşamama ihtimaliniz var. Eğer aktarmalı bir uçuşla geldiyseniz ve aktarmanızda süre dar ise siz yetişseniz de bavulunuz yetişememiş olabilir. Endişe etmeyin. Bulunduğunuz yerdeki sizin havayolu şirketinizin ofisine hemen durumu bildirin. Bavulunuzu tanımlayacak bazı özellikleri size soracaklar. Bu manada bavulunuzu hazırladıktan sonra üzerine özgün bir işaret koymuştunuz zaten (isim-adres bilgisi iceren bir kart veya renkli bir kurdela). Görevliye bu özgün işaretinizi söyledikten sonra gönül rahatlığı içerisinde kalacağınız yere gidebilirsiniz. 1-2 gün içerisinde size bavulunuzu getirip teslim edeceklerdir.

November 18, 2014 Atlanta - Travelers wait at baggage claim area at Hartsfield-Jackson International Airport on Tuesday, November 18, 2014. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM

havaalani-karilsmaaBavullarınızı alıp havaalanı dışına çıktıktan sonra kalacağınız otele/eve ulaşmak için farklı ulaşım seçenekleri mevcut. Taksi tutabilirsiniz (Cab). Bu biraz pahalı olabiliyor. Shuttle dediğimiz 7-8 kişilik araçları kullanmanız olasılıklar arasında. Veya Uber ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Uber özel bir taksi programı/uygulamasi. Sıklıkla kullanılan yaygın bir uygulama. Uygulamayı TR’de yola çıkmadan telefonunuza indirebilirsiniz. Hem kullanımı çok kolay hem de normal taksilere göre size fiyatı daha uygun bir ulaşım imkânı sağlayacaktır. Uzun bir yolculuktan sonra otelinize ulaştınız. Güzel bir dinlenmeyi hak ettiniz demektir. Şimdi hiçbir şeyi düşünmeyin ve sadece yolculuğun verdiği yorgunluğu atmanıza bakın.

taxi_vs_uber

miami-airport-shuttle-transportation

 

 

 

 

 

Jetlag

Amerika ile Türkiye arasında 8 ila 11 saatleri arasında zaman farkı bulunmaktadır. Bu zaman farkından dolayı ilk günlerinizde yasayacağınız bir durum jetlag, Aksam 5-6 civarında fevkalade şekilde uyku bastırdığını göreceksiniz. Gecenin bir yarısında da uyanacaksınız. Bu da hayata adaptenizi biraz zorlaştıracaktır. Biyolojik olarak vücudunuz TR saatini yasarken, fiziksel olarak gözleriniz, bedeniniz Amerika saatine uyum sağlamaya çalışacak. Bu yaşanan doğal durumdan ne kadar erken kurtulmak istiyorsanız, ilk günlerdeki uyku durumunuzu mümkün olduğunca ötelemeye gayret edin. Her ne kadar aksam 5-6 gibi uykunuz çok bastırsa da siz onu öteledikçe, kendinizi biraz zorladıkça adaptasyon sureciniz hızlanacaktır.
jetlag

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir