ABD’de Alışveriş, ABD’de Yaşam

ABD’de AlışVeriş

Öncelikle ifade etmeliyim ki online alışveriş çok yaygın olarak kullanılmakta. Müşterilerin hakları çok kuvvetli kurallarla/kanunlarla garanti alinmiş ve online da olsa firmalar müşteri memnuniyetine azami hassasiyet gösteriyorlar. Online alışverişte en büyük handikap olan ürünü görmeden alıyor olmanız müşteri memnuniyetine gösterilen büyük önem sayesinde handikap olmaktan çıkıyor. Çünkü istediğiniz bir ürünü aldıktan sonra geri gönderip yenisi ile değiştirebilir veya paranızın tamamını geri alabilirsiniz. Sizden bir sebep istenmemekte, ürünü beğenmemiş olmanız yeterli bir sebep olarak görülmektedir.

amazon-sign

Ayrıca bulunduğunuz bölgelerde Grocery Store denilen marketler de mutfak alışverişiniz için size uygun ürünler sunmakta. Bizim Türkiye’de mahallelerimizde sıklıkla gördüğümüz marketlere benzeyen bu Grocery Storelarda mutfakta gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterliliktedir.

costco

Buna ek olarak iki haftada bir veya ayda bir alışverişleriniz için COSTCO çok uygun. Bu oldukça büyük bir market ve birçok ürünü, fazla miktarlarda birim fiyat itibari ile normalden ucuza bulmanız mümkün. Örneğin Pirinci, unu çuval ile, makarnayı 10’lu, yumurtayı 60’li, tuvalet kâğıdı, havlu peçete gibi kalemleri bir pakette çok sayıda almanız mümkün, tabi birim fiyat olarak muadillerinden daha ucuza bulacaksınız. Bu market üyelik sistemi ile çalışmakta, her sene belli bir miktar ücret karşılığında ($55) üyeliğinizi yenilemeniz gerekmektedir.

ross-dress-for-less

Her şehirde bulunan alışveriş merkezlerindeki mağazalardan ev araç gereçlerinizi, kıyafet ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu konuda ROSS ve MARSHALL’S mağazalarını öncelikle tavsiye etmek isterim. Çok bilinen markalı ürünleri her ne kadar seri sonu ürünler olsa da çok ucuza bu mağazalardan bulabilirsiniz. Kıyafet ve ev/mutfak araç gereçleri konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu mağazaların haricinde TARGET, KOHLS, ve SEARS de yine orta kesim gelir grubuna hitap eden benzer içerikli mağazalar. Eğer kaliteden odun vermem, ucuzcu degilim diyorsanız da size MACYS’i tavsiye edebilirim. Yüksek kaliteli üst gelir grubuna hitap eden ürünleri yüksek fiyatlarla bu mağazadan bulabilirsiniz.

walmart

Amerika’da ikinci el eşya kullanımı çok yaygın. Çok gezer-göçer bir toplum yapısında oldukları için, kısa sureli geldikleri yerlerde çok yüksek paralarla ev düzmeyi bozmayı pek sevmiyorlar. Bu cümleden olarak kinci el ev eşyası piyasası çok hareketli. Bunun için craigslist internet sitesi çok sık olarak kullanılıyor. Hem var olan bir eşyanızı satabilir, hem ihtiyacınız olan bir eşyayı buradan bulabilirsiniz (koltuk, yemek masası, çalışma masası gibi).

target

İlk geldiğinizde ev kiralama ve araba satın alma meselelerini hallettikten sonra ilk isiniz eşyalarınızı almak olacaktır. Eğer öğrenciyseniz ve kampüste yaşıyorsanız almanız gereken sadece yastık, nevresim takımı, yorgan ve kişisel eşyalarınız olacak. Odalar genellikle yatacak ranza, çalışma masası ve elbise dolabı ile hazır olarak sizi karşılayacaktır. Eğer kampus dışında Amerikalı veya diğer milletlerden öğrencilerin bulunduğu bir evde oda kiralayacaksanız da içerisinde eşya olma ihtimali var çek etmelisiniz.

Eğer aile olarak geldiyseniz ve ev kiralayacaksanız sizin için ufak bir liste yapmayı deneyebilirim. Bu arada öncelikle beyaz eşyanın çoğu evde hâlihazırda bulunduğunu bu durumun TR’den farklı olduğunu söylemeliyim. Yani evlerde buzdolabı, bulaşık makinesi, birçoğunda çamaşır ve kurutma makinesi, fırın, bazılarında mikrodalga bulunmaktadır. Onların haricindekileri düşünerek bir liste hazırladık;

Mutfakta kullanacağınız araç gereçler; tencere, tava, tabak vs. …….. (ROSS)

Yatak odası için yatak (mattress) ve yatak altı (bed frame)……………….(COSTCO)

Çocuklarınız varsa onlar için bed frame ve mattress………………….(COSTCO)

Nevresim, yorgan, battaniye, yastık, perde, paspas, hali, havlu vs……(ROSS)

Oturma Odası (Living Room) için koltuk takımı ………………..(AMAZON / CRAIGSLIST)

Çekmece, Çalışma masası, Yemek Masası……………….(CRAIGSLIST-2. EL / AMAZON)

Ders Araç gereçleri, defter, kalem, dosya vs……………..(COSTCO / AMAZON)

Temizlik malzemeleri……………………………………..(COSTCO)

Un, seker, makarna, bakliyat, nutella, ketcap, mayonez vs……….(COSTCO)

Sebze, meyve………………………………………………(GROCERY STORE, PRODUCE MARKET)

Kahvaltılık, et, kiyma, tavuk……(COSTCO / Çevrenizdeki bir Middle East / Pakistani Market)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir