ABD’de Yaşam

ABD Saat Dilimleri

Amerika’da TR’de olduğu gibi ülkenin her yerinde tek bir saat kullanılmıyor. Amerika’nın bir ucu ile diğer ucu arasında 3 saatlik zaman farkı söz konusu. Yani en doğuda bulunan New York’ta saatin sabah 9 olduğu bir vakitte en batıda bulunan California’da saat sabah 6. Aynı anda Arizona sabah 7’yi Texas ise sabah 8’i yasamakta.

Bu bağlamda Amerika ile Türkiye arasındaki zaman farkı da sabit değil doğal olarak. Normal şartlarda Türkiye’de yaz ve kış saati uygulanırken Amerika’nın en doğusu ile Türkiye arasında zaman farkı 7 saat, Amerika’nın en batisi ile Türkiye arasında zaman farkı 10 saat idi. Su anda Türkiye’de kış saati uygulamasına 2016 yılı itibari ile geçilmediği için bu zaman farkı 8 ila 11 saat arasında değişmekte.

Türkiye Amerika’ya göre dünya üzerinde daha doğuda olduğu için güneş yüzünü önce Türkiye’ye gösteriyor ve TR’den 8 saat sonra Amerika’nın doğusunda güneş ile müşerref oluyor. Bu arada Amerika’nın en batisi uykuda tabi. Turkiye’de saat aksam sekiz olduğunda Amerika’nın en doğusu New York, Washington, Virginia’da saat öğlen 12, ayni anda Texas’ta öğleden önce 11, Arizona’da, Utah’ta, Colorado’da 10 ve California, Nevada, Oregon’da sabah 9. Hesap karışık biraz belki ama ABD yolcusu iseniz, ailenizle biraz pratik yapmanızda fayda var, yoksa gecenin bir vakti çalan telefonunuzla karşı taraftan annenizin ah oğlum/kızım/evladım; öğle 12 oldu; sen hala uyuyor musun, okuluna geç kaldın, bu gidişle geçemeyeceksin sınıfını sözleri ile uyanmanız işten bile değil.

united-states-time-zone-map

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir